Kwaśna kawa z ekspresu — co może być tego przyczyną?

PoradyEkspresy do kawy

Jeżeli z ekspresu wydobywa się kwaśna kawa, to na pewno nie wprawia to w dobry nastrój. W końcu — po to inwestujesz w urządzenie, żeby przygotowywało napój o satysfakcjonującym smaku i aromacie. Przyczyn takiego posmaku w kawie może być kilka. Nie zawsze musi oznaczać to awarię ekspresu. Chcesz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tym problemem? Koniecznie czytaj dalej.

Aromatyczna, pełna, pobudzająca — kawę można określić wieloma przymiotnikami. Słowo “kwaśna” nie należy do jednego z nich. 😄

W związku z tym, jeżeli kawa z Twojego ekspresu ma kwaśny posmak, to jest to spory problem. Czy oznacza to, że ekspres się psuje? A może problem leży w używanej przez Ciebie kawie? 

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Kwaśna kawa a ustawienia ekspresu do kawy

Zarówno w ekspresie kolbowym, jak i w automatycznym, istnieje pewien zakres dostosowywania ustawień. Taka kalibracja sprzętu jest bardzo ważna, chociażby ze względu na to, że woda może mieć różny stopień twardości w zależności od konkretnego regionu.

Jak się za to zabrać? Zajrzyj do dokumentacji, w celu poznania dokładnych instrukcji. W zależności od ekspresu ustawienia mogą być mniej lub bardziej dostępne. W prostszych ekspresach konieczne bywa naciskanie kombinacji klawiszy na panelu.

Kwaśna kawa a ustawienia ekspresu do kawy

Jeśli Twoją zmorą jest kwaśna kawa, to zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • temperatura — ekstrakcja kawy przy zbyt niskiej temperaturze może prowadzić do wydobywania się charakterystycznej kwasowości gotowego napoju. Jeżeli masz możliwość manualnego zwiększenia temperatury — zrób to.
  • ilość kawy — zbyt kwaśna kawa może być skutkiem ekstrakcji ze zbyt dużej ilości ziaren. Jeżeli masz możliwość zmniejszenia ilości kawy do danego napoju — zrób to. W przypadku korzystania z ekspresu kolbowego, po prostu zmniejsz ilość kawy w kolbie.
  • drobniejsze mielenie — jeżeli masz możliwość ustawienia grubości mielenia ziarna w ekspresie automatycznym, to spróbuj ustawić mniejszą grubość. Tak samo zrób w przypadku mielenia ziaren w młynku zewnętrznym.

Uszkodzenie grzałki

Jeżeli nie masz możliwości zmiany ustawień w ekspresie, a zauważasz, że woda wylewająca się z ekspresu ma zbyt niską temperaturę, to problem może leżeć w uszkodzonej grzałce.

W takim wypadku konieczne może być skorzystanie z firmy serwisującej ekspres. Konieczne może być dokładne oczyszczenie grzałki lub jej całkowita wymiana.

Kwaśna kawa a brudny ekspres do kawy

Jeżeli wiesz o tym, że problem nie leży we wcześniej wspomnianych przyczynach, to musisz sprawdzić jeszcze jedną kwestię. Czy jesteś przekonany, że ekspres jest odpowiednio wyczyszczony? 😄

Gdy podczas odkamieniania korzystałeś np. z domowych sposobów czyszczenia opartych na occie, to zanim przygotujesz kawę zdatną do picia, musisz kilkakrotnie przeczyścić ekspres (np. korzystając z programu czyszczenia, trybu do gorącej wody lub też uruchamiając ekstrakcję bez kawy w kolbie).

Kwaśna kawa a brudny ekspres do kawy

Problem może leżeć także w tym, że ekspres… nie był czyszczony od dawna. Odkładający się kamień może mieć negatywny wpływ na smak kawy. W związku z tym musisz dbać o regularne odkamienianie ekspresu. A gdy w bloku ekspresu zalęgnie się pleśń, nie pozostanie to bez wpływu na smak gotowej kawy. Co więcej — jest to też niekorzystne dla zdrowia.

Zła jakość kawy

Ogromny wpływ na smak kawy z ekspresu ciśnieniowego ma też — i to może być truizmem — sama kawa. 😄 

Jeżeli decydujesz się na ziarna kiepskiej jakości, to mogą mieć one charakterystyczny kwaśny posmak. W związku z tym — koniecznie przetestuj inny gatunek kawy. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku — nie oznacza to, że kawa w przedziale 40-60 zł/kg nie może dobrze smakować. 😄

Samo przechowywanie kawy jest także bardzo istotne. Niezmielone ziarna kawy powinny być umieszczone w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Nie wsypuj zbyt dużej ilości ziaren do pojemnika na kawę w ekspresie automatycznym lub do pojemnika w młynku. Jeżeli będą przechowywane w miejscu narażonym na działanie wilgoci, mogą one zmienić swój smak.

Podsumowując — kwaśna kawa może oznacza problemy z ekspresem, jednak w zdecydowanej większości przypadków można je rozwiązać poprzez zmianę ustawień lub… odpowiednią konserwację. Zanim jednak zaczniesz doszukiwać się problemów w samym urządzeniu przeprowadź szybki test i upewnij się, że problem nie leży w samej kawie.

5 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x