Rozmrażanie lodówki — jak zrobić to dobrze? [praktyczne wskazówki]

PoradyLodówki

Rozmrażanie lodówki to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych każdej chłodziarki. Odłączenie od prądu i dokładne przeczyszczenie pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń ze wszystkich zakamarków urządzenia. Reasumując, jak rozmrozić lodówkę, żeby jej nie zaszkodzić? Przekonajmy się! 😄

Regularne czyszczenie lodówki jest bardzo ważne przede wszystkim z powodów higienicznych, a przez to także zdrowotnych. Na pewno nie chcesz, żeby Twoje jedzenie — którego często nie poddajesz obróbce termicznej — miało styczność z bakteriami, mikroorganizmamiNi czy innymi zabrudzeniami. A przecież przynosisz je na co dzień z każdych zakupów… 

Lodówka to miejsce, w którym odkładają się także rozmaite resztki jedzenia. Nawet, jeżeli trzymasz wszystko w szczelnie zamkniętych pojemnikach, możesz nie uchronić się przed delikatnymi zabrudzeniami, które stają się pożywką dla rozwoju rozmaitych mikroorganizmów.

Rozmrażanie lodówki pozwala na przeprowadzenie jej gruntownego czyszczenia. Dowiedz się, jak to zrobić. 😄

Po co rozmrażać lodówkę?

W lodówce gromadzą się zarówno resztki jedzenia, zanieczyszczenia przenoszone z zakupów w sklepach, a także szron i drobinki lodu. Aby dokładnie wymyć urządzenie, konieczne jest jego odmrożenie. Nie tylko po to, aby pozbyć się drobinek szronu, ale także po to, żeby móc dokładnie przetrzeć wszystkie ścianki i zakamarki wewnątrz chłodziarki i zamrażarki. 

Przy włączonej lodówce bardzo często mija się to z celem — wilgoć ze ścierki odkłada się na ściankach, co w kontakcie z zimnym powietrzem może od razu doprowadzić do powstania warstwy lodu.

Nowoczesne lodówki nie wymagają tak częstego rozmrażania, jak chłodziarki produkowane jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to związane z zastosowaniem rozmaitych systemów typu No Frost lub Low Frost, które skutecznie ograniczają pojawianie się wszelkiego rodzaju oszronień oraz oblodzeń.

Nie oznacza to jednak, że takie systemy sprawiają, że możesz zapomnieć o rozmrażaniu. Podczas tej czynności zmęczysz się zdecydowanie mniej, bo nie będziesz tracić czasu na pozbycie się rozmrożonych tafli lodu. 😄

Rozmrażanie lodówki — krok po kroku

Choć rozmrażanie lodówki wydaje się być prostą czynnością, to jednak możesz przeprowadzić ją w sposób nieprawidłowy, w związku z tym może to skutkować np. uszkodzeniem uszczelek lub ścianek w chłodziarce. Domyślam się, że nie chcesz by lodówka nagle przestała chłodzić. 😄

Zobacz, jak prawidłowo rozmrozić lodówkękrok po kroku:

  1. Rozpocznij od wyłączenia lodówki od prądu. Jeżeli Twoja lodówka jest wyposażona w regulację termostatu za pomocą pokrętła — ustaw je na “0”. 
  2. Wyjmij rzeczy z zamrażarki i przenieś je do zimnego miejsca. Wyjmij wszystkie rzeczy z chłodziarki.
  3. Pozostawiając otwarte drzwi do chłodziarki oraz zamrażarki, wyjmij wszystkie ruchome elementy (szklane i plastikowe półki, pojemniki, szuflady). Wymyj je za pomocą wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Pozostaw do wysuszenia.
  4. Poczekaj do pełnego rozmrożenia zamrażarki — na ściankach nie może zostać szron czy lód. Pozbądź się wody z rozmrażającego się lodu.
  5. Dokładnie wymyj wnętrze lodówki. Możesz wykorzystać letnią wodę z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, wodę z octem lub środek do mycia lodówek. Po myciu, wytrzyj wszystkie powierzchnie do sucha.
  6. Za pomocą ściereczki z letnią wodą wymyj uszczelki lodówki, po czym dokładnie przetrzyj je do sucha. 
  7. Odkurz skraplacz z tyłu lodówki przy pomocy szczotki z miękkim włosiem.
  8. Włóż szuflady i półki z powrotem do lodówki. 
  9. Upewnij się, że wnętrze lodówki jest suche, po czym włącz lodówkę do prądu.
  10. Włóż jedzenie z powrotem do chłodziarki i zamrażarki. 
  11. Nie zapomnij o ustawieniu termostatu na preferowanym poziomie chłodzenia. 

Jak widzisz — takie gruntowne czyszczenie wymaga zachowania pewnej kolejności. Dzięki temu będzie ono efektywne, a jednocześnie nie zaszkodzisz samemu urządzeniu. 😄

Pozostaje jeszcze kwestia: jak często to robić? 

Otóż, jeżeli posiadasz urządzenie z systemem No Frost, wystarczy rozmrozić lodówkę raz lub dwa razy w roku. Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie możesz pominąć sprzątanie lodówki. Przynajmniej raz na dwa tygodnie koniecznie przetrzyj także półki i ścianki w chłodziarce. 

A jeżeli nie masz lodówki wyposażone w system No Frost, to licz się z tym, że lodówkę będziesz musiał rozmrażać znacznie częściej. Zrób to mniej więcej raz na 2-3 miesiące. Jeżeli jednak w Twojej lodówce wyjątkowo szybko pojawiają się oblodzenia i oszronienia, może się okazać, że będzie ona wymagać rozmrażania nawet częściej.

Rozmrażanie lodówki — co zrobić z jedzeniem?

Rozmrażanie lodówki jest dość czasochłonne — trwa przynajmniej kilka godzin. W związku z tym pojawia się problem — co zrobić z jedzeniem? Produkty z chłodziarki nie są problemem — nie zepsują się przez kilka godzin w temperaturze pokojowej. Znacznie gorzej jest z produktami z zamrażarki. Jeżeli ulegną one rozmrożeniu, wymagają one natychmiastowego spożycia — nie możesz włożyć ich z powrotem do zamrażarki. 

Rozmrażanie lodówki — co zrobić z jedzeniem?

W związku z tym mam dla Ciebie kilka porad dotyczących kwestii jedzenia podczas gruntownego czyszczenia lodówki:

  • Odpowiednio przygotuj się do rozmrażania
    Jeżeli wiesz o tym, że przyszedł czas na czyszczenie lodówki, to nie rób dużych zakupów, a zamiast tego wykorzystaj swoje zapasy z zamrażarki. W ten sposób nie tylko wyczyścisz lodówkę, ale też dokładnie przesortujesz przechowywane jedzenie.
  • Użyj balkonu
    Jeżeli planujesz rozmrażanie zimą, to włóż rzeczy z zamrażarki do miski i wystaw ją na balkon. W ten sposób uchronisz jedzenie przed zepsuciem.
  • Użyj lodówki turystycznej lub toreb termicznych
    Przechowując w nich jedzenie skutecznie izolujesz je od ciepłego powietrza.
  • Wykorzystaj koce lub grube ręczniki
    Przełóż jedzenie do miski i szczelnie je owiń. Takie rozwiązanie ma ograniczoną skuteczność, jednak na pewno skutecznie spowolni rozmrażanie jedzenia.

Rozmrażanie to bardzo dobry moment na dokładne przyjrzenie się przechowywanym zamrożonym potrawom. Dla własnego zdrowia upewnij się, że niektóre potrawy nie leżą w zamrażarce zbyt długo. 😄

Rozmrażanie lodówki — jakich błędów unikać?

Pamiętaj o tym, że źle przeprowadzone rozmrażanie może wyrządzić szkody Twojej lodówce. Jeżeli zależy Ci na długiej i bezawaryjnej pracy chłodziarki, to:

  • nie próbuj przyspieszać rozmrażania — używanie suszarki czy garnka z gorącą wodą to bardzo zły pomysł. Po prostu pozostaw otwarte drzwi i poczekaj, aż temperatura samoistnie wzrośnie;
  • nie używaj żadnych ostrych elementów — chłodziarka rozmrozi się pod wpływem temperatury. Ostrze noża wcale tego nie przyspieszy, a może doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia zarysowań na ściankach lodówki;
  • nie myj elementów lodówki w zmywarce — mogą one ulec zniekształceniom;
  • dodatkowo podczas czyszczenia wilgotną szmatką uważaj, żeby woda nie przedostała się w okolice panelu sterowania, oświetlenia, otworów wentylacyjnych.

Mam nadzieję, że dzięki tym poradom, uda Ci się rozmrozić lodówkę szybko i bezboleśnie. Pamiętaj o tym, żeby zarezerwować sobie na to kilka godzin — jeżeli chcesz zrobić to dobrze, to nie możesz próbować tego przyspieszyć. Cierpliwość to podstawa!

A Ty jak często rozmrażasz swoją lodówkę? 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x