Jak działa oczyszczacz powietrza? Warto o tym wiedzieć!

PoradyOczyszczacze powietrza

Kto z nas nie chciałby oddychać świeżym powietrzem? Niestety zanieczyszczenia są coraz większe, co szczególnie da się odczuć w sezonie grzewczym. Oczyszczacz powietrza jest świetnym sposobem na wyłapywanie szkodliwych substancji z powietrza. Chcesz wiedzieć, jak działa oczyszczacz powietrza? Koniecznie czytaj dalej!

Zainteresowanie oczyszczaczami powietrza staje się większe wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Informacje o smogu i kolejnych rekordach zanieczyszczeń w powietrzu sprawiają, że coraz poważniej myślimy o sposobach na poradzenie sobie z tym poważnym problemem. 

Oczyszczacz powietrza bardzo dobrze radzi sobie z pyłami zawieszonymi w powietrzu, jednak oprócz tego filtruje bakterie, roztocza, wirusy czy grzyby. W związku z tym, wychodzi na to, że taki sprzęt jest niezwykle użyteczny przez niemal cały rok.

Jednak jak działa oczyszczacz powietrza? Czy faktycznie jego skuteczność jest aż tak wysoka? W jaki sposób możesz zadbać o to, aby wydajność takiego urządzenia była jak największa przez jak długi czas? Dowiedz się najważniejszych informacji dotyczących tych niezwykle przydatnych urządzeń.

Oczyszczacz powietrza — do czego służy?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie służący do wyłapywania szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. System filtrów schowanych w obudowie wyłapuje rozmaite cząstki nieczystości z zanieczyszczonego powietrza wlatującego do urządzenia.

Oczyszczacze powietrza da się podzielić na dwie główne kategorie. Otóż dostępne są urządzenia, które:

  • wyłącznie oczyszczają powietrze;
  • nie tylko oczyszczają, ale także np. nawilżają lub jonizują powietrze.
Oczyszczacz powietrza — do czego służy?

Jak zapewne się domyślasz — na sklepowych półkach znajdziesz bardzo wiele urządzeń tego typu. Będą one różnić się między sobą wydajnością. Sekretem skuteczności tego typu sprzętów są zastosowane systemy filtrów, ale o tym szerzej napiszę w dalszej części artykułu. 😄

Co właściwie filtruje oczyszczacz?

Przejdźmy teraz do jednej z najważniejszych informacji w kontekście oczyszczacza powietrza. Otóż — jakie zanieczyszczenia wyłapuje to urządzenie? Jak zapewne wiesz, jest on popularny przede wszystkim w sezonie grzewczym, jednak jest to urządzenie o wiele bardziej uniwersalne.

Oczyszczacze powietrza filtrują przede wszystkim:

  • cząsteczki kurzu — a wraz z nimi roztocza i inne mikroorganizmy;
  • pyły zawieszone — w szczególności PM 2.5 i PM 10, czyli pyły będące głównymi składnikami smogu;
  • rozmaite alergeny — pyłki roślin, zarodniki pleśni czy grzybów;
  • lotne związki organiczne — np. z mebli czy podłóg;
  • zanieczyszczenia gazowe — w tym nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego).

Pozbycie się takich cząstek z wdychanego powietrza będzie skutkować lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Brzmi atrakcyjnie, prawda? Sprawdźmy teraz, jak dokładnie działa takie urządzenie.

Jak działa oczyszczacz powietrza — schemat

Podstawy działania oczyszczacza powietrza są takie same — niezależnie, czy zdecydujesz się na sprzęt za kilkaset czy kilka tysięcy złotych. 

  1. Wentylator uruchamia się po włączeniu urządzenia.
  2. Powietrze jest zasysane do urządzenia za pośrednictwem otworu wlotowego.
  3. Przechodzi ono przez filtry wstępne — wyłapujące największe zanieczyszczenia.
  4. Następnie jest ono oczyszczane przez system filtrów (np. HEPA czy aktywny węglowy).
  5. Po przejściu przez systemy filtrów, oczyszczone powietrze powraca do pomieszczenia.
  6. Jeżeli oczyszczacz jest wyposażony w funkcję nawilżacza, to powietrze przed wypuszczeniem do pomieszczenia jest wzbogacane o parę wodną (parowo, ewaporacyjnie lub ultradźwiękowo — więcej na ten temat napiszę w dalszej części).
Jak działa oczyszczacz powietrza — schemat

I to w zasadzie tyle. Jak widzisz — cały sekret tkwi w filtrach. To właśnie od nich zależy, jaka będzie skuteczność wyłapywania zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się tym filtrom.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach

Wiesz już, jak działa oczyszczacz powietrza — jednak przyjrzyjmy się teraz bliżej samym filtrom. Największą skutecznością cechują się podzespoły typu HEPA. Co to takiego?

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) to wysokowydajne filtry przeciwpyłowe. Są one zbudowane z włókien szklanych lub polipropylenu. Długie arkusze filtracyjne (o strukturze opartej na mikroskopijnych porach) są umieszczone w obudowie. Arkusz jest bardzo długi, w związku z czym powierzchnia absorpcyjna jest tak naprawdę znacznie większa niż wymiary zewnętrzne obudowy filtra. 

Powietrze przechodzi przez arkusze i przedostaje się przez pory o średnicy 0,3 mikrometra. Z kolei zanieczyszczenia zostają wyłapywane przez włókna. Wysoka skuteczność jest możliwa dzięki równoczesnemu wykorzystywaniu kilku zjawisk — przesiewania, przechwytywania, dyfuzji oraz inercji (w zależności od rozmiaru konkretnej cząstki). Wszystko to sprawia, że skuteczność filtrów HEPA jest naprawdę wysoka i wynosi przynajmniej 99%

Parametr ten waha się w zależności od klasy skuteczności — EPA12 zapewnia 99,5% skuteczności, podczas gdy H14 zapewnia efektywność na poziomie 99,995%. Nietrudno się domyślić, że klasa filtra stosowanego w urządzeniu będzie mieć ogromny wpływ na skuteczność jego działania — a tym samym poziom czystości w pomieszczeniu.

Efektywność działania filtra HEPA spada wraz z czasem jego używania — pory w arkuszu zapychają się przez odkładające się w nich zabrudzenia. A zatem bardzo istotną funkcję bierze na siebie filtr wstępny, który stosuje się do wyłapywania większych zanieczyszczeń — tym samym zapewniając dłuższą żywotność całego systemu filtracji.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach

Kolejnym kluczowym filtrem jest aktywny filtr węglowy. Musisz wiedzieć, że HEPA nie radzi sobie z zanieczyszczeniami gazowymi — natomiast filtr węglowy został zaprojektowany w ten sposób, aby usuwać lotne zanieczyszczenia (dym papierosowy, lotne związki organiczne). Są one wykonane z niewielkich cząstek węgla (najczęściej w formie granulatu) o porowatej strukturze. Powietrze przepływa przez taki filtr, a zanieczyszczenia zaczepiają się o cząstki węgla. Jeżeli oczyszczacz powietrza ma usuwać brzydkie zapachy, to należy zadbać o to, aby był wyposażony właśnie w taki podzespół. 

Filtr wstępny, HEPA oraz węglowy stanowią podstawowy zespół filtrów stosowanych w oczyszczaczach. Bez nich trudno mówić o skutecznym filtrowaniu zanieczyszczeń. Jednak oprócz nich stosuje się także inne typy filtrów. W zależności od modelu możesz spotkać się jeszcze np. z:

  • filtrem materiałowym — stanowiącym wsparcie dla filtra wstępnego;
  • filtrem krzemionkowym — działającym podobnie do filtra węglowego. Jest to bardzo potrzebne przy zanieczyszczeniach związanych ze spalinami samochodowymi;
  • zimnym filtrem katalitycznym — zwiększającym wydajność pozostałych filtrów, usuwając m.in. tlenek węgla, benzen czy siarkowodór;
  • filtrem elektrostatycznym — który dzięki jonizacji jest wyjątkowo skuteczny w oczyszczaniu powietrza z najmniejszych cząstek zanieczyszczeń;
  • filtrem antyalergicznym — nasączonym substancjami, które neutralizują alergeny.

Systemy filtrów mogą znacząco różnić się między sobą w zależności od konkretnego urządzenia. Warto dokładnie zapoznać się z opisami technologii przez producenta —  w końcu każdy oczekuje od urządzenia czegoś innego. Alergicy np. szczególnie docenią oczyszczacze z dodatkowymi filtrami antyalergicznymi, a właściciele czworonogów docenią urządzenia, w których da się szybko oczyścić filtry wstępne z zalegającej sierści (która mogłaby zapchać filtry na dalszych etapach). 

Jesteś alergikiem i stoisz przed zakupem odkurzacza? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Jaki odkurzacz dla alergika wybrać? Pamiętaj o tych funkcjach.

Funkcje dodatkowe w oczyszczaczach powietrza

Pójdźmy nieco dalej i przyjrzyjmy się dodatkowym funkcjom w oczyszczaczach. Jak już zapewne wiesz, wiele tego typu urządzeń oprócz samego wyłapywania nieczystości oferuje także nawilżanie powietrza. O co chodzi z tą funkcją?

Odpowiednia wilgotność powietrza ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia domowników. Suche powietrze wiąże się przede wszystkim z działaniem ogrzewania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Przez tak wiele miesięcy oddychamy powietrzem o zbyt niskiej wilgotności, co powoduje m.in.:

  • kaszel,
  • katar, 
  • podrażnienia oczu,
  • problemy z zasypianiem.
Funkcje dodatkowe w oczyszczaczach powietrza

Funkcja nawilżania stanowi bardzo istotny dodatek do oczyszczaczy powietrza, przyczyniając się do lepszego samopoczucia użytkowników. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu urządzenia mogą zmieniać wilgotność na kilka sposobów. Spotyka się nawilżacze:

  • parowe — w których woda paruje po kontakcie z grzałką;
  • ewaporacyjne — w których oczyszczone powietrze przepływa przez wkład nawilżający;
  • ultradźwiękowe — w których woda rozbija się na mikroskopijne cząstki, zaczynające parować dopiero w powietrzu.

Nawilżacze parowe odchodzą już do lamusa ze względu na duży pobór energii, a z kolei technologia ultradźwiękowa jest stosowana wyłącznie w droższych urządzeniach. W związku z tym, obecnie najczęściej stosowanym typem są nawilżacze ewaporacyjne

Oprócz tego w oczyszczaczach powietrza możesz spotkać się z:

  • lampami UV — które poprzez emisję fal UV rozbijają jądra komórkowe mikroorganizmów;
  • jonizatorami — które poprzez wytwarzanie jonów doprowadzają do neutralizowania wirusów; 
  • aromaterapią — czyli uwalnianiem przyjemnego aromatu do powietrza, które wraca do pomieszczenia.

Należy jednak pamiętać, że tego typu technologie pełnią przede wszystkim funkcje wspomagające. Skuteczność czyszczenia powietrza jest jednak uzależniona od jakości zastosowanych filtrów. 

Czy warto kupować oczyszczacz?

Czy oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie? Bez wątpienia tak — i to nie tylko w sezonie grzewczym. Bardzo duża skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń sprawia, że tego typu sprzęty naprawdę poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu

Oczywiście trzeba mieć przy tym na uwadze, że:

  • maksymalną wydajność oczyszczaczy dopasowujemy do wymiarów danego pomieszczenia;
  • należy pamiętać o tym, aby urządzenie pracowało regularnie;
  • nie można zapominać o konserwacji — czyszczeniu czy wymianie filtrów.

Jeżeli kupisz sprzęt o odpowiedniej wydajności i o niego odpowiednio zadbasz, to możesz liczyć na znaczną poprawę samopoczucia domowników. 😄 W końcu to, czym oddychasz ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak działa oczyszczacz powietrza. Powiedz mi, czy uważasz, że takie urządzenie przyda się także Tobie? 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x