Samoczyszczenie piekarnika — czy ta funkcja faktycznie ma sens?

PoradyPiekarniki

Czyszczenie piekarnika może być naprawdę uporczywe. Problem robi się poważniejszy wtedy, gdy o usunięcie zabrudzeń nie zadbasz bezpośrednio po przyrządzeniu potrawy. Usuwanie zaschniętych plam może wymagać wielu godzin pracy,  chyba, że… masz piekarnik z funkcją samoczyszczenia. Na czym polega samoczyszczenie piekarnika? Dowiedz się z dalszej części artykułu. 😄

We wnętrzu piekarnika istnieje duże ryzyko pojawienia się rozmaitych plam i zabrudzeń. Rozgrzany tłuszcz często pryska zarówno na ścianki, jak i na prowadnice czy drzwiczki. Niekiedy może on skapnąć w trudno dostępnym miejscu — np. pobrudzić ściankę tuż obok grzałki.

Jeżeli będziesz pamiętać o tym, żeby usunąć takie zabrudzenie bezpośrednio po pieczeniu (i wystudzeniu urządzenia) to jest to bardzo duży plus. Natomiast gdy o tym zapomnisz, to przy następnym pieczeniu może pojawić się dym i nieprzyjemny zapach

Niestety zabrudzenia same się nie usuną, więc konieczne okaże się przeprowadzenie gruntownego czyszczenia piekarnika. Jeżeli Twoje urządzenie jest wyposażone w funkcję samoczyszczenia, to dużą część tej czynności wykona ono za Ciebie. 😄

Samoczyszczenie piekarnika — najczęściej spotykane systemy

Samoczyszczenie piekarnika to na pewno duże udogodnienie. Dzięki niemu nie musisz korzystać z mocnych środków chemicznych. Nie oznacza to jednak, że jest to czynność w pełni bezobsługowa. Na koniec programu najczęściej należy wziąć szmatkę w dłoń i usunąć zmiękczone lub spopielone zabrudzenia.

Samoczyszczenie piekarnika — najczęściej spotykane systemy

Piekarniki z funkcją samoczyszczenia mogą wykorzystywać:

  • funkcje parowe;
  • pyrolizę;
  • wkłady katalityczne;
  • powłoki absorbujące.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z tej funkcji. 😄

Czyszczenie parowe

Piekarniki z funkcją parową stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim można przygotowywać potrawy, które będą chrupkie na zewnątrz, a jednocześnie soczyste w środku. 

Tego typu urządzenia wykorzystują funkcje parowe także do samoczyszczenia piekarnika. Najczęściej wewnątrz komory znajduje się specjalny zbiornik, do którego należy nalać wody, a następnie ustawić program czyszczenia parowego. Para zmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu do ich usunięcia powinno wystarczyć delikatne przetarcie szmatką. 😄

Co bardzo ważne — żeby korzystać z takiej funkcji, nie trzeba posiadać piekarnika z funkcjami parowymi. Tak naprawdę wystarczy do tego zwykły termoobieg. Jak to zrobić? Otóż nalej wodę do naczynia żaroodpornego, a następnie włącz grzanie z funkcją termoobiegu. Po przynajmniej pół godziny grzania, wnętrze piekarnika będzie gotowe do przetarcia.

Pyroliza — co to takiego?

Bardzo popularną formą samoczyszczenia jest pyroliza. Taka funkcja charakteryzuje się znaczną wydajnością. Na czym polega?

Tak naprawdę chodzi o rozgrzanie wnętrza piekarnika do bardzo wysokiej temperatury sięgającej nawet 500 stopni Celsjusza. Wszelkiego rodzaju tłuste plamy i inne resztki jedzenia pod wpływem takiego ciepła zamieniają się w pył. Po takim programie czyszczenia musisz wyłącznie usunąć pył, który pozostanie po funkcji czyszczenia i wychłodzenia komory piekarnika.

Samoczyszczenie piekarnika: Pyroliza — co to takiego?

Czy rozgrzewanie do tak wysokiej temperatury jest bezpieczne — zwłaszcza, że sam program czyszczenia trwa nawet kilka godzin? 

Nie masz się co martwić — tego typu piekarniki są przystosowane do takich temperatur. Co więcej — najczęściej mają one specjalne funkcje bezpieczeństwa, w związku z czym nie ma możliwości przypadkowego otwarcia drzwiczek podczas programu samoczyszczenia. Nie musisz się także obawiać o to, że taki piekarnik będzie szkodliwy dla zabudowy — o ile oczywiście nie jest umieszczony bezpośrednio przy lodówce. 😄

Kataliza i wkłady katalityczne

Jeszcze inne piekarniki wykorzystują wkłady katalityczne — korzystając ze zjawiska katalizy. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej technologii. 

Piekarnik z taką funkcją samoczyszczenia wykorzystuje specjalne wkłady, których zadaniem jest spalanie zanieczyszczeń w komorze urządzenia. Jest to zjawisko nieco podobne do wcześniej wspomnianej pyrolizy, jednak spopielenie zanieczyszczeń nie wymaga wykorzystywania aż tak dużej temperatury.

Wkłady katalityczne spalają zanieczyszczenia (takie jak tłuszcz, czy resztki potraw) podczas każdego przygotowywania potraw w odpowiednio wysokiej temperaturze. Następnie — po zakończeniu pieczenia — następuje dopalanie katalityczne. Jednak nawet podczas tej czynności temperatura osiąga maksymalnie 350 stopni Celsjusza.

W przypadku takich urządzeń trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami — i nie mówię tutaj o rachunkach za prąd. 😄 Musisz pamiętać, że wkłady katalityczne to elementy eksploatacyjne, w związku z czym wymagają one wymiany raz na kilkanaście miesięcy (trwałość zależy od konkretnego producenta).

Powłoki absorbujące

Niektórzy producenci decydują się na jeszcze inne rozwiązanie, którego celem jest utrzymanie piekarnika w czystości. Chodzi o specjalne powłoki absorbujące tłuszcz i osady.

Jak działa takie rozwiązanie? 😄

Otóż cząsteczki takich powłok wchłaniają osady z potraw na bieżąco. Następnie są one samoistnie neutralizowane podczas kolejnego rozgrzewania piekarnika. Co więcej — taka ochronna warstwa nie zużywa się, w związku z czym nie ma konieczności jej wymiany po kilkunastu miesiącach użytkowania (jak to jest w przypadku wkładów katalitycznych).

Pamiętaj jednak, że tego typu powłoki nie zwolnią Cię z koniecznością doczyszczenia np. prowadnic, mocno przypalonych plam na ściankach czy też drzwiczek urządzenia. 

Samoczyszczenie piekarnika/ Powłoki absorbujące

Oferowane przez producentów piekarników funkcje samoczyszczenia można podzielić na 4 grupy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i na pewno ułatwi utrzymanie urządzenia w czystości. Pyroliza jest zdecydowanie najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie zabrudzeń. To także propozycja dla osób, które na co dzień nie chcą sobie zaprzątać głowy czyszczeniem wnętrza piekarnika bezpośrednio po przygotowywaniu potraw. 😄

A według Ciebie, która forma samoczyszczenia piekarnika wydaje się być najlepsza? Którą z nich już testowałeś? Daj nam znać w komentarzach. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x