Nawilżacz powietrza — czy warto zainwestować w taki sprzęt?

PoradyOczyszczacze powietrza

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zobacz, czym charakteryzuje się taki sprzęt oraz czy — i dlaczego — warto mieć go w swoim domu.

Suchość w gardle, kaszel, a może katar — to wszystko objawy, które towarzyszą nam przez długie jesienne i zimowe miesiące. Jednak nie zawsze są one oznakami przeziębienia czy innej choroby. Bardzo często wpływ na nie ma zbyt niska wilgotność powietrza w domu czy biurze. Nawilżacz to urządzenie, które może pomóc Ci sobie z tym poradzić. 😄

Na sklepowych półkach znajdziesz nawilżacze różnego typu. Różnią się one od siebie m.in. poborem energii i wydajnością, jednak najważniejszy podział odnosi się do samej technologii wytwarzania pary wodnej, która jest rozprowadzana w powietrzu. 

Suche powietrze jest dla Ciebie uciążliwe? Zobacz, jak sobie z nim poradzić!

Suche powietrze — o co z nim chodzi?

Suche powietrze jest bezpośrednio związane z sezonem grzewczym. Działające kaloryfery (lub np. elektryczne piece) zwiększają temperaturę w pomieszczeniach, ale za to doprowadzają do ogromnego wysuszenia powietrza. W konsekwencji wilgotność spada nawet o kilkadziesiąt procent.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Niestety w sezonie grzewczym może ona spadać nawet w okolice 20%, mając negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Suche powietrze — o co z nim chodzi?

Z problemem suchego powietrza spotykasz się nie tylko zimą czy jesienią. Także w pozostałe cieplejsze miesiące często problemem może być dla Ciebie niska wilgotność. Szczególnie jeżeli cierpisz z powodu alergii — w końcu w suchym powietrze o wiele łatwiej unosi się kurz (a w szczególności roztocza), pyłki czy inne uczulające substancje.

Kontrola wilgotności powietrza przez cały rok jest ważna nie tylko w przypadku alergików, ale także młodszych domowników. Zapewnienie optymalnej wilgotności w pokoju dziecka pozwoli zmniejszyć liczbę infekcji (lub zminimalizować ich przebieg), a także zminimalizować objawy alergii.

Nawilżacz powietrza — po co?

Utrzymanie wilgotności w optymalnym przedziale ma kluczowe znaczenie dla Twojego samopoczucia. Dlatego też dużą popularnością cieszą się nawilżacze powietrza. Jak się zapewne domyślasz, takie urządzenia emitują cząsteczki wody, które prowadzą do… nawilżenia powietrza. 😄

“Prekursorem” tego typu urządzenia jest zbiorniczek z wodą czy nawet namoczony ręcznik kładziony na kaloryferze. Dzięki temu grzejnik, ogrzewając powietrze, prowadzi także do parowania wody i chociażby delikatnego skorygowania poziomu wilgotności.

Niestety — skuteczność tego typu działań jest niewielka. W dodatku przeważnie ogranicza się wyłącznie do najbliższego otoczenia źródła ciepła, a nie do całego pomieszczenia. Poza tym tego typu metody zupełnie nie sprawdzają się podczas cieplejszych pór roku.

Nawilżacz powietrza — rodzaje

Nawilżacz powietrza — rodzaje

Nawilżacze powietrza wykorzystują różne technologie w celu emisji cząsteczek wody do otoczenia. Wyróżnia się 3 kategorie tego typu sprzętów:

  • parowe — najprostszy typ urządzenia, oparty na grzałce podgrzewającej wodę i przekształcającej ją w parę wodną;
  • ewaporacyjne — wykorzystujące wkłady nawilżające powietrze;
  • ultradźwiękowe — doprowadzające do rozbicia wody na mikrocząsteczki rozprowadzane po pomieszczeniu w formie mgiełki.

Nawilżacz parowy

Przez wiele lat nawilżacze powietrza kojarzyły się przede wszystkim z pierwszym typem. W takich urządzeniach para wodna jest rozprowadzana najczęściej za pomocą ruchomej dyszy, która roznosi ją na wszystkie strony.

Tego typu urządzenia dalej cieszą się bardzo dużą popularnością. Do ich najważniejszych zalet należy niska cena zakupu i efektywne rozprowadzanie pary wodnej. Zużywają one jednak całkiem sporo energii elektrycznej oraz prowadzą do delikatnego podniesienia temperatury w pomieszczeniu. 

Nawilżacz ewaporacyjny

Drugi typ nawilżaczy — ewaporacyjny — wykorzystuje wkłady nawilżające. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie przepuszcza je przez ten element. Wychodzące powietrze jest nawilżane (często także delikatnie oczyszczane), a następnie trafia z powrotem do pomieszczenia. 

Jednak w przypadku tego typu urządzeń, musisz liczyć się z koniecznością wymiany filtrów (nawet kilka razy w roku), co z kolei będzie generować dodatkowe koszty.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Ostatni typ urządzeń — nawilżacze ultradźwiękowe — cieszy się bardzo dobrymi opiniami ze względu na cichą i wydajną pracę przy niskim poborze energii. Niestety tego typu sprzęty nie są pozbawione wad. 

Fale ultradźwiękowe mogą być słyszalne (i uciążliwe) dla domowych czworonogów. Poza tym do urządzenia można wykorzystywać wyłącznie wodę destylowaną. W przeciwnym wypadku mgiełka może pozostawać białe wapienne osady na meblach czy nawet na skórze.

Kontrola wilgotności powietrza

Podczas wyboru nawilżacza powietrza kluczowym parametrem urządzenia powinien być higrometr, czyli miernik poziomu wilgotności. Bez tej funkcji trudno mówić o kontroli nad wilgotnością powietrza. Może się bowiem okazać, że nawilżacz używany za często przechyli dźwignię w drugą stronę i doprowadzi do zbyt dużego poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Taki stan oczywiście nie jest korzystny dla zdrowia, chociażby dlatego, że zapewnia doskonałe warunki do rozwoju pleśni czy grzybów.

Kontrola wilgotności powietrza

W związku z tym warto zdecydować się na urządzenie z wbudowanym wskaźnikiem wilgotności — najlepiej takim, które automatycznie wyłączy urządzenie, gdy poziom będzie zbyt wysoki. Świetnym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju czujniki, automatycznie włączające i wyłączające urządzenie, aby na bieżąco utrzymywać optymalny poziom nawilżenia.

Oczyszczanie powietrza w nawilżaczu?

Proste nawilżacze skupiają się wyłącznie na dbaniu o odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu. Jednak coraz więcej urządzeń wykorzystuje się w celu — przynajmniej częściowego — oczyszczenia powietrza.

W końcu co z tego, że będziesz mieć odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, jeżeli będzie ono pełne zanieczyszczeń?

W związku z tym niektóre z nich wykorzystują filtry HEPA, w celu wyłapywania zanieczyszczeń w formie stałych cząsteczek. Jeżeli zależy Ci także na usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, to urządzenie powinno być wyposażone w aktywne filtry węglowe. 

Im więcej takich filtrów, tym więcej cech łączących urządzenie z oczyszczaczem powietrza. W konsekwencji tego typu sprzęty stają się produktami 2w1 — nawilżaczami z funkcją oczyszczacza (lub odwrotnie 😄 ). To bez wątpienia ciekawe rozwiązanie dla osób, które poważnie podchodzą do tematu jakości powietrza, jakim oddychają w pomieszczeniu.

Jednak — podobnie jak to jest w przypadku innych urządzeń typu 2w1 — jeżeli chcesz zapewnić jak najlepszą efektywność nawilżania oraz oczyszczania, dobrym rozwiązaniem będzie zdecydować się na dwa odrębne urządzenia.

Więcej na temat oczyszczaczy dowiesz się m.in. z artykułu: Oczyszczacz powietrza — jakie są rodzaje i który wybrać?

Czy jonizator jest potrzebny?

Jonizator to funkcja spotykana w różnych nawilżaczach i oczyszczaczach. Polega ona na generowaniu jonów ujemnych, które neutralizują nadmiar jonów dodatnich w pomieszczeniu. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w miejscach z dużą ilością sprzętu elektronicznego, bowiem dzięki jonizacji możesz zapewnić wrażenie świeżości powietrza.

Poza tym jonizator ma za zadanie neutralizować niektóre cząsteczki zanieczyszczeń — także poprzez zmniejszenie ilości jonów dodatnich w pomieszczeniu. Na pewno jest to przydatna funkcja.

Nawilżacz powietrza — parametry i funkcje

Nawilżacz powietrza — parametry i funkcje

Podczas wyboru nawilżacza, koniecznie przyjrzyj się następującym czynnikom.

  • Moc
    Ma wpływ na pobór prądu przez urządzenie. Im jest wyższa — tym większy pobór energii.
  • Wydajność
    To tak naprawdę jeden z najważniejszych parametrów. Dostosuj możliwości nawilżacza do powierzchni, ale przede wszystkim kubatury pomieszczenia, w którym zamierzasz go używać.
  • Poziom hałasu
    Nawilżacz pracuje przez wiele godzin, a jeżeli nie chcesz odczuwać zmęczenia spowodowanego zbyt dużą emisją hałasu, zdecyduj się na urządzenie, które emituje dźwięk o natężeniu do 35 dB.
  • Pojemność zbiornika
    Nie bez znaczenia jest także pojemność zbiornika na wodę. Jeżeli chcesz zapewnić sobie płynną pracę urządzenia — powinno to być ok. 4 litrów.
  • Programowanie trybu pracy
    Wszelkiego rodzaju timery i możliwości ustawienia harmonogramu pracy są bardzo dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym utrzymanie preferowanego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem jest także aplikacja mobilna umożliwiająca zdalną obsługę urządzenia.
  • Nocny tryb pracy
    Nawilżacze mogą oferować rozmaite tryby pracy. Warto zwrócić uwagę na tryb nocny — cechujący się niską emisją hałasu. Dzięki temu możesz dbać o powietrze bez szumu, który mógłby zakłócić spokojny sen domowników.
  • Filtr odwapniający
    Jeżeli nie chcesz, aby w urządzeniu wytrącił się kamień, wybierz model wyposażony w filtr odkamieniający. W przeciwnym wypadku — stosuj wyłącznie wodę destylowaną.
  • Aromaterapia
    Nawilżacz może oferować także funkcję aromaterapii, wówczas w pomieszczeniu będą rozprzestrzeniać się przyjemne delikatne zapachy.

Nawilżacz powietrza — przykłady urządzeń wartych uwagi

Ciągle zastanawiasz się nad wyborem nawilżacza? Przyjrzyj się poniższym urządzeniom. 😄

Nawilżacze parowe to m.in.:

  • VITAMMY MIST UM750 — o mocy 300 W, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni maksymalnej 30 metrów kwadratowych. Ma bardzo niski poziom hałasu oraz oferuje możliwość regulacji poziomu wilgotności;
  • BABYMOOV Hygro+ A047011 — oczyszczacz o mocy 25 W, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Cicha praca i szeroki zakres regulacji sprawiają, że to urządzenie świetnie sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym;
  • PHILIPS HU2716/10 — to przykład nowoczesnego nawilżacza powietrza z technologii NanoCloud. Zaledwie 17 W mocy pozwoli na nawilżenie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 32 m2. 3 stopnie nawilżenia, wygodne sterowanie dotykowe oraz rozmaite tryby pracy urządzenia sprawiają, że to naprawdę ciekawa propozycja.

Z kolei wśród nawilżaczy ewaporacyjnych znajdziesz np.:

  • HB AW1015DW — to urządzenie pozwoli Ci na nawilżenie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 15 m2. Jest wyposażony we wkład nawilżająco-oczyszczający. Wyświetlacz LED wyświetla informacje o aktualnej wilgotności powietrza oraz ułatwia sterowanie programami;
  • BONECO E2441A — atrakcyjny nawilżacz o dużej wydajności. Umożliwia przeprowadzenie aromaterapii. Nie tylko nawilża, ale także oczyszcza powietrze w pomieszczeniu;
  • STADLER FORM Oskar Little — nawilżacz o atrakcyjnym designie i wydajności przeznaczonej do pomieszczeń do 30 m2 i 75 m3. Niski poziom emisji hałasu i dozownik zapachów sprawiają, że to naprawdę ciekawe urządzenie.

A może jednak nawilżacze ultradźwiękowe? W takim wypadku spójrz np. na:

  • MILLA HOME AH050E — nawilżacz do niewielkich pomieszczeń o powierzchni do 10 m2. Mała wielkość urządzenia, niskie zużycie energii i cicha praca sprawiają, że to świetne rozwiązanie do niewielkich mieszkań.
  • ELDOM NU5N — prosty nawilżacz o mocy 30 W i możliwości wydajnej pracy w pomieszczeniach do 15 m2. Czujnik poziomu wilgotności automatycznie włączy urządzenie, gdy poziom wilgotności spadnie poniżej określonego poziomu. Z kolei jonizator sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie emanować świeżością.
  • GÖTZE & JENSEN AH201KG — zapewnia wydajne nawilżenia powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 20 m2. Duży zbiornik umożliwia wielogodzinną pracę. Niska emisja hałasu, 3 programy nawilżania, jonizator oraz filtr antywapienny sprawiają, że to bardzo ciekawa propozycja w tej kategorii.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które przyda się nie tylko w sezonie grzewczym. Sprzęt taki zdecydowanie poprawi samopoczucie alergikom, a jednocześnie może zmniejszyć częstotliwość i dolegliwość rozmaitych infekcji.

Czy warto się na niego zdecydować? Jeżeli suchość powietrza jest dla Ciebie uciążliwa — to bez wątpienia tak. 

Masz już jakieś doświadczenia z nawilżaczem powietrza? Napisz nam o nich w komentarzach! 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x