Klimatyzacja do domu — jak działa? Sprawdź typy urządzeń!

PoradyKlimatyzacja

Czy klimatyzacja do domu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak — zwłaszcza, że lata są z roku na rok coraz cieplejsze. Jednak zanim wybierzesz konkretne urządzenie, warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak ono działa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakie funkcje zwrócić uwagę, jakie są wymogi związane z instalacją i czy dane urządzenie schłodzi powietrze w Twoim domu czy mieszkaniu.

Trudno wyobrazić sobie przyjemne podróżowanie w upalne dni w aucie pozbawionym klimatyzacji. Biurowe powierzchnie także coraz częściej pozbawione są głośnych wiatraków na rzecz znacznie wydajniejszych klimatyzatorów. Z takimi urządzeniami spotykamy się także w sklepach czy restauracjach. Coraz częściej klimatyzacja pojawia się także w naszych domach. 😄

Klimatyzatory stają się znacznie tańsze, a przez to bardziej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym pokusa posiadania takiego urządzenia jest jeszcze silniejsza. Zwłaszcza, gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni, a w mieszkaniu czy domu wcale nie jest chłodniej.

Dowiedz się, jak działa klimatyzacja, żeby wybrać urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom. Poznaj, jakie są typy klimatyzatorów i na co zwrócić uwagę, przy zakupie takiego sprzętu. 😄

Klimatyzacja – jak działa?

Istnieją różne typy klimatyzacji, jednak ich mechanizm działania oparty jest zawsze na podobnym schemacie, który z kolei bardzo przypomina mechanizm działania lodówki.

W przypadku klimatyzacji mamy do czynienia z obiegiem składającym się z:

  • parownika,
  • skraplacza,
  • sprężarki i zaworu rozprężnego,
  • dwóch wentylatorów.
Klimatyzacja - jak działa?

Jak to działa? Otóż:

  • czynnik chłodzący w parowniku pobiera ciepło z otoczenia i zmienia swój stan skupienia na parę — dzięki temu wychładza powietrze wokół;
  • sprężarka pobiera gaz, zwiększa jego temperaturę i ciśnienie i wtłacza do skraplacza;
  • następnie udaje się do skraplacza, gdzie zmienia stan skupienia na ciecz i oddaje ciepło do otoczenia;
  • w formie cieczy czynnik chłodzący jest transportowany do zaworu rozprężnego, który zmniejsza jego ciśnienie. Następnie transportowany jest on do parownika i obieg się zamyka;
  • z kolei termostat odpowiada za kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu i włącza lub wyłącza sprężarkę w zależności od panujących warunków.

To jednak nie wszystko. W klimatyzatorze bardzo ważne są wentylatory, które odpowiadają za rozprowadzanie powietrza:

  • zimnego — wokół parownika. Takie powietrze kierowane jest do wewnątrz pomieszczenia;
  • ciepłego — wokół skraplacza. Takie powietrze kierowane jest na zewnątrz pomieszczenia.

W dużym skrócie to właśnie na takim schemacie swoje działanie opiera niemal każdy klimatyzator.

W związku z tym zauważasz już teraz jeden istotny problem — konieczność odprowadzania ciepłego powietrza z okolic skraplacza. Jeżeli takie powietrze będzie rozchodzić się po pomieszczeniu, to wydajność chłodzenia przez takie urządzenie będzie na bardzo niskim poziomie. Jeżeli jednak odprowadzisz je na zewnątrz — możesz liczyć na szybkie zmniejszenie temperatury w mieszkaniu czy domu.

Przyjrzyjmy się teraz — czym różnią się między sobą konkretne klimatyzatory. 😄

Klimatyzacja do domu — rodzaje

Jeżeli interesuje Cię klimatyzator do domu — możesz wybierać z bardzo szerokiej oferty urządzeń.

Klimatyzacja do domu — rodzaje

Klimatyzator typu Split

Split — to słowo po angielsku oznacza “podzielić”. Jak się zapewne domyślasz, klimatyzator tego typu opiera się na podziale na dwa urządzenia. 😄

Urządzenie dzieli się na dwa moduły — skraplacz i parownik. Parownik umieszczony jest wewnątrz pokoju, a skraplacz na zewnątrz. Co wynika z takiego podziału?

Otóż skraplacz (wraz ze sprężarką i zaworem rozprężnym) jest umieszczany na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu elementy najbardziej grzejące się — i najbardziej hałasujące — nie muszą znajdować się w mieszkaniu. Na ścianie umieszczony jest wyłącznie estetycznie zabudowany parownik wraz z nawiewem, które charakteryzują się cichą pracą.

Klimatyzatory typu Split dzielą się na:

  • ścienne — mocowane na ścianie;
  • kasetonowe — chowane w sufitach podwieszanych;
  • przypodłogowe — gdzie nawiewy wychodzą z podłogi;
  • sufitowe — mocowane na suficie (jednak pozostają one widoczne — inaczej niż w przypadku kasetonowych).

Gdy mowa o klimatyzatorach typu Split trzeba także koniecznie wspomnieć o urządzeniach typu MultiSplit, w których jednostka zewnętrzna łączy się z kilkoma parownikami — umieszczonymi w różnych pomieszczeniach. To rozwiązanie stosuje się wtedy, gdy chce się zainstalować klimatyzację w wielu pokojach w mieszkaniu lub domu.

Klimatyzacja typu Split:

  • jest bardzo wydajna;
  • estetyczna (możliwość wyboru klimatyzatora o atrakcyjnej obudowie lub umieszczenie go w suficie);
  • cicha.

Niestety główną wadą takiej klimatyzacji jest konieczność uciążliwego montażu dwóch jednostek.

Klimatyzator monoblokowy

Nieco inaczej wygląda konstrukcja urządzenia monoblokowego. W takim wypadku zarówno skraplacz, jak i parownik znajdują się w tej samej jednostce. Ma to swoje zalety oraz wady. 😄

Do najważniejszych atutów na pewno należy zaliczyć:

  • brak konieczności uciążliwego montażu (jak to jest w przypadku klimatyzatora typu Split) — wystarczy wystawić rurę odprowadzającą na zewnątrz pomieszczenia;
  • możliwość przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami.

Niestety takie urządzenia ma także istotne wady:

  • głośna praca urządzenia — w związku z umieszczeniem sprężarki wewnątrz pomieszczenia;
  • mniejsza wydajność od klimatyzatorów typu Split;
  • konieczność otwierania okna lub balkonu w celu odprowadzenia rury na zewnątrz (w przypadku braku zamocowania rury “na stałe”).

Klimatyzator przenośny typu Split

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Chodzi o klimatyzatory łączące w sobie mobilność urządzeń monoblokowych oraz cichą pracę Splitów. 😄

W przypadku klimatyzatorów przenośnych typu Split, sprężarka ze skraplaczem znajduje się na balkonie, jednak nie wymaga ona montażu (można ją w każdej chwili podnieść i przenieść w inne miejscu). Dzięki temu wewnątrz pomieszczenia znajduje się wyłącznie parownik z nawiewem.

Takie urządzenie jest:

  • ciche — sprężarka jest na zewnątrz;
  • mobilne — nie wymaga montażu.

Niestety jego wydajność jest znacznie niższa niż w przypadku standardowych klimatyzatorów typu Split.

Klimatyzacja do domu a klimator?

Szukając klimatyzacji do domu, możesz spotkać się także z urządzeniem, które nie będzie wymagać ani trwałego montażu, ani odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Mowa o klimatorze. 😄

Budowa takiego urządzenia jest jednak zupełnie inna. Sprzęt ten nie wykorzystuje obiegu zamkniętego w celu wychłodzenia otaczającego powietrza. Klimator wykorzystuje wkłady wodne, przez które przechodzi ciepłe powietrze. Wkłady absorbują ciepło i emitują chłodne, wilgotne powietrze.

Klimatyzacja do domu a klimator?

W przypadku takich urządzeń nie ma mowy o ustawieniu preferowanej temperatury. Co więcej — im większa temperatura otoczenia, tym większa wydajność klimatora.

Czy warto zdecydować się na taki sprzęt? Na pewno jest to rozwiązanie tańsze i łatwiejsze w użytkowaniu (bowiem nie wymaga żadnej instalacji). Niestety nie chłodzi tak skutecznie jak standardowy klimatyzator, a jednocześnie emituje bardzo dużo wilgoci. 😄

Klimatyzacja do domu — o tym pamiętaj!

Zanim zdecydujesz się na zakup klimatyzacji do domu, zwróć uwagę na tych kilka kwestii:

  • Odpowiedni rodzaj urządzenia do danego pomieszczenia
    Zbyt mało mocy może doprowadzić do kiepskich rezultatów w zakresie obniżania temperatury. Pamiętaj, że średnio 1kW mocy urządzenia powinien przypadać na 10 m2 pomieszczenia.
  • Wydajność a inne czynniki
    Przy obliczaniu wydajności urządzenia musisz wziąć pod uwagę nie tylko jego powierzchnię, ale także np. nasłonecznienie, wysokość oraz to, czy pomieszczenie jest zamykane, czy też jest to pokój otwarty.
  • Głośność urządzenia
    Klimatyzatory monoblokowe mogą być bardzo uciążliwe pod względem hałasu. Zawsze warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas wyboru urządzenia.
  • Koszty dodatkowe
    Koszt klimatyzacji do domu nie ogranicza się do samego urządzenia, niezbędne jest jego regularne serwisowanie, czyszczenie (aby uniknąć chociażby tego, że klimatyzacja nie będzie chłodzić), odgrzybianie itd. Koniecznie dowiedz się szczegółów dotyczących takich kosztów zanim zdecydujesz się na kupno urządzenia.
  • Funkcja ogrzewania
    Pamiętaj, że niektóre klimatyzatory mają także opcję nagrzewania pomieszczenia. Może to być bardzo bardzo dobra alternatywa dla rozmaitych pieców elektrycznych czy farelek. 

Mam nadzieję, że już wiesz z czym wiąże się klimatyzacja do domu. Czy to urządzenie poprawia komfort życia? Zdecydowanie tak. 😄

Pamiętaj jednak, żeby podczas stosowania klimatyzacji zadbać o jej odpowiednią konserwację, a także podchodzić do niej ze zdrowym rozsądkiem. Cały dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu może mieć negatywny wpływ na Twoje drogi oddechowe. Z kolei przebywanie bezpośrednio pod nawiewem klimatyzacji to szybka droga do przeziębienia.

Jednak — jak widzisz — klimatyzacja to prosty obieg zamknięty, bardzo podobny do lodówki. Jeżeli będziesz z niego rozsądnie korzystać, to na pewno poprawisz komfort życia wszystkich domowników podczas upalnego lata. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x