Ile musi odstać nowa lodówka? Sprawdź! [pierwsze uruchomienie]

PoradyLodówki

Właśnie przyszła do Ciebie nowa lodówka i nie możesz się doczekać, aż ją włączysz? Pamiętaj, żeby nie robić tego od razu! Dowiedz się, co trzeba zrobić przed pierwszym uruchomieniem lodówki i ile musi odstać nowa lodówka. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu plastiku oraz uchronisz urządzenie przed potencjalnie niebezpieczną usterką. 

Czy lodówkę możesz włączyć bezpośrednio po wniesieniu jej do domu? Absolutnie nie. Niestety nie każdy o tym pamięta — przez co przez wiele dni użera się z nieprzyjemnym zapachem tworzyw sztucznych lub już przy pierwszym uruchomieniu doprowadza do uszkodzenia urządzenia.

Producenci lodówek mogą mieć różne zalecenia dotyczące kroków, jakie trzeba wykonać przed pierwszym uruchomieniem lodówki. Zebraliśmy je wszystkie i — w oparciu o własne doświadczenia — dołożyliśmy kilka własnych porad, które na pewno Ci się przydadzą. 😄

Chcesz wiedzieć co zrobić z lodówką przed jej pierwszym uruchomieniem? Koniecznie czytaj dalej.

Ile musi odstać nowa lodówka po transporcie?

Transport lodówki — podczas którego często dochodzi do zmiany jej nachylenia — prowadzi do przepływania środka chłodzącego w agregacie. Zanim uruchomisz urządzenie po raz pierwszy — odczekaj przynajmniej kilka godzin. Ile? To zależy od tego czy lodówka była transportowa w pionie czy w poziomie. Dla bezpieczeństwa najlepiej odczekać przynajmniej kilka godzin, ale jeżeli masz możliwość — nie włączaj jej nawet przez całą noc.

Co się stanie jeżeli uruchomisz ją od razu? Konsekwencje mogą być różne, jednak może dojść do zapchania układu chłodzącego, co z kolei będzie skutkować sporymi zaburzeniami w chłodzeniu. Wierz mi — usunięcie takiej usterki może być naprawdę problematyczne.

Ile musi odstać nowa lodówka po transporcie?

Pozbycie się zapachu

Zapach świeżości w lodówce? To z pewnością lepsze niż nieprzyjemna woń wydobywająca się ze starej chłodziarki. 😄 Jednak nie ma się co oszukiwać — warto się go pozbyć jak najszybciej. W przeciwnym wypadku będzie on zalegać w chłodziarce przez dłuższy czas, a w pewnym momencie zacznie Cię po prostu denerwować.

W związku z tym zanim podłączysz urządzenie do prądu, koniecznie wymyj je za pomocą letniej wody z płynem do mycia naczyń. Wcześniej usuń wszelkiego rodzaju taśmy i folie pozostałe po transporcie. Umyj zarówno wnętrze komór, półki, szuflady, jak i uszczelkę. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu czyszczonych powierzchni. Po myciu otwórz drzwi chłodziarki i zamrażarki, a następnie wietrz je nawet przez kilka godzin. 

Proces mycia nowej lodówki można porównać z jej czyszczeniem po rozmrażaniu. 😄

Upewnij się co do miejsca montażu

Lodówki nie należy przenosić, kiedy jest włączona. Dlatego przed jej pierwszym uruchomieniem ułóż ją w miejscu docelowym. Sprawdź, czy nie leży zbyt blisko źródeł ciepła oraz czy pomiędzy ścianą a agregatem jest odpowiedni dystans. Upewnij się także, że w pobliżu lodówki znajduje się gniazdo z uziemieniem pozwalające na dostarczenie energii do urządzenia.

Nie zapomnij o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii — sprawdzeniu, czy drzwiczki otwierają się w dobrą stronę. Nowoczesne chłodziarki umożliwiają zmianę sposobu otwierania się drzwi — da się to zrobić za pomocą kilku prostych kroków. Należy to jednak zrobić przy wyłączonym urządzeniu. Najlepiej pamiętaj o tym, by zrobić to przed jej pierwszym uruchomieniem. 😄

Odczekaj przed włożeniem żywności

Lodówka wymyta? Minęło już wystarczająco czasu od jej transportu? W końcu możesz ją uruchomić. Ustaw preferowaną temperaturę, podłącz ją do prądu i… absolutnie nie umieszczaj w niej jeszcze produktów żywieniowych. Pozostaw ją w spokoju na kolejne kilka godzin. Na jak długo? Większość producentów zaleca odczekanie ok. 6 godzin. W tym czasie wstrzymaj się od otwierania drzwi i nie odłączaj urządzenia od prądu.

Odczekaj przed włożeniem żywności

Jeżeli lodówka odstała już wskazany czas, w komorze powinna panować docelowa temperatura. Dopiero teraz umieść w niej żywność. 😄

Gdy masz możliwość, żeby lodówka odstała przed pierwszym uruchomieniem nawet całą noc — zrób to bez wahania. W ten sposób uchronisz ją przed poważną usterką. Przed pierwszym włączeniem warto urządzenie dokładnie wymyć i przewietrzyć. Gdy już uruchomisz lodówkę, będzie ona gotowa do użytku dopiero po kilku godzinach — gdy komory wychłodzą się do preferowanej temperatury. 😄

Pamiętaj, że czas oczekiwania możesz poświęcić na zapoznanie się z poradnikiem: Jak działa lodówka? Podstawy, które musisz wiedzieć. Może nie zdajesz sobie sprawy, ale poznanie jej mechanizmów pozwoli Ci uniknąć błahych usterek. A także! Ułatwi samodzielne poradzenie sobie z ewentualnym problemem. 😄

4.2 30 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x