Twoja lodówka strzela i zastanawiasz się, czy zbliża się już jej koniec? Spokojnie, to wcale nie musi oznaczać, że z urządzeniem dzieje się coś niepokojącego. W zdecydowanej większości przypadków sporadyczne strzelanie w lodówce należy do zupełnie normalnych zjawisk. Dowiedz się, co może być jego przyczyną.
Lodówka ma to do siebie, że wydaje rozmaite dźwięki. Charakterystyczny odgłos bulgotania wiąże się z pracą skraplacza, z kolei nieco głośniejsze bzyczenie to domena sprężarki. Dźwięki przypominający strzelanie także należy do popularnych odgłosów wydawanych przez lodówki. 😄
Boisz się, że to coś poważnego? Tak naprawdę przyczyny takiego stanu rzeczy nie należy szukać w instalacji elektrycznej czy rozszczelnianiu układu chłodzącego. Najczęściej przyczyna wiąże się z rozszerzalnością tworzywa pod wpływem temperatury.
Denerwują Cię gwałtowne trzaski wydawane przez lodówkę? Zobacz, czy jest się czym martwić.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Izolator z tyłu lodówki
Najczęstszą przyczyną głośnych trzasków w lodówce — przywołujących na myśl pęknięcia elementów plastikowych — jest izolacja na tylnej ściance lodówki. By być bardziej konkretnym — chodzi o jej rozszerzanie i kurczenie.
Dlaczego tak jest? 😄
Skraplacz lodówki — umieszczony na jej tylnej ściance — oddaje ciepło do otoczenia, co doprowadza do zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego w obiegu. To zupełnie normalne, że za lodówką panuje wysoka temperatura. Brak tutaj miejsca na dokładne przedstawienie szczegółów obiegu chłodziarki — jeżeli chcesz się o nim więcej dowiedzieć, zapoznaj się z artykułem: Jak działa lodówka?
W związku z wysoką temperaturą panującą z tyłu urządzenia, dochodzi do rozszerzania się materiałów. Właśnie to dzieje się z izolatorem, który ma na celu odgraniczać gorący skraplacz od chłodnej części lodówki. Rozszerzając się, może wydawać trzaski, które brzmią jak pęknięcia plastikowych elementów.
Elementy wyposażenia lodówki
Może się również zdarzyć, że trzaski nie wydobywają się z tyłu lodówki — ale z jej wnętrza. Czy to groźne dla urządzenia?
Niekoniecznie.
Tutaj także przyczyną są zmiany temperatury i idące za tym rozszerzanie się i kurczenie plastikowych elementów. Przyczyną może być np. ustawienie trybu szybkiego chłodzenia po zapełnieniu chłodziarki dużą ilością zakupów. Lodówka strzela także wtedy, gdy za długo otwarte są drzwi do zamrażarki lub zamrażalnika — wówczas za trzaski odpowiadają np. plastikowe szufladki.
Lodówka strzela a system No Frost
Jakie są inne powody tego, że lodówka strzela? Może się okazać, że przyczyną są rozmaite systemy typu No Frost, które mają na celu przeciwdziałać pojawianiu się szronu na wewnętrznych ściankach lodówki.
W takim wypadku jest to nieco inny hałas. Nie przypomina on pękającego plastikowego elementu, a raczej uderzenie — jakby wewnątrz lodówki coś spadło. Przyczyna takiego hałasu jest bardzo prosta — podczas działania takiego systemu usuwany jest lód z wewnętrznych ścianek lodówki. Trzaski są więc związane z odklejaniem i spadaniem drobinek lodu. W związku z tym jest to zupełnie normalny objaw działającego systemu odszraniania chłodziarki (dzięki czemu rzadziej trzeba rozmrażać lodówkę), który może włączać się nawet co kilka godzin.
To, że lodówka strzela tak naprawdę nie oznacza, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Może to być związane z jakością wykorzystanych tworzyw, a także zastosowanymi systemami minimalizującymi oszronienie lub oblodzenie. 😄
Jeżeli hałasy pojawiają się sporadycznie — na pewno nie ma się czym przejmować. Gorzej, jeżeli lodówka strzela cały czas — w takiej sytuacji trzeba skontaktować się z serwisem, bowiem może okazać się, że urządzenie ma wadę fabryczną.