Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa okap? Główny cel działania tego urządzenia jest zrozumiały — chodzi o oczyszczanie powietrza z zapachów powstałych podczas gotowania. Jednak w zależności od typu urządzenia, metoda radzenie sobie z tym problemem może być zupełnie inna. Poznaj szczegóły dotyczące trybu pracy tych urządzeń!
Podczas gotowania wydziela się sporo zanieczyszczeń. Niestety nie jest się łatwo ich pozbyć. Wprawdzie wietrzenie pomieszczeń zdecydowanie ułatwia pozbycie się zapachów, jednak wiele drobinek tłuszczu zdąży już osiąść na meblach, kafelkach czy ścianach.
Dlatego też podczas gotowania korzysta się z okapu — czyli urządzenia, które ma na celu zminimalizowanie zapachów kuchennych w pomieszczeniu. Obecnie jest to niemal standardowy element wyposażenia każdej kuchni.
Chcesz dowiedzieć się, jak działa okap? Koniecznie czytaj dalej! 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Filtrowanie czy odprowadzanie, czyli jak działa okap?
Musisz wiedzieć o tym, że okap to tak naprawdę nazwa stosowana dla dwóch typów urządzeń. Jedno z nich to pochłaniacz, a drugie — wyciąg. Choć oba z nich mają na celu pozbycie się zapachów i zanieczyszczeń powstających podczas gotowania, to jednak robią to przy wykorzystaniu innej metody.
Przyjrzyjmy się, jak działają te urządzenia.
Pochłaniacz zasysa powietrze, które następnie przechodzi przez system filtrów, oczyszczających je z drobinek tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia.
W takich urządzeniach stosowane są filtry:
- przeciwtłuszczowe — najczęściej jest to metalowa kratka umieszczona na dolnej ściance pochłaniacza. To właśnie na tym elemencie odkładają się drobinki tłuszczu. Oprócz metalowych filtrów przeciwtłuszczowych często stosuje się także filtry wykonane z flizeliny.
- aktywne węglowe — dodatkowa filtracja następuje już po przejściu przez wstępne filtry przeciwtłuszczowe. Najczęściej nie są one standardowym elementem wyposażenia okapu — należy pamiętać o ich samodzielnym zainstalowaniu oraz o regularnej wymianie.
Pochłaniacz to jedno oblicze pracy okapu. Występują także urządzenia działające w formie wyciągu. W takim wypadku mechanizm działania jest zupełnie inny.
W wyciągu zasysane powietrze przechodzi przez metalowy filtr przeciwtłuszczowy, jednak nie wraca ono z powrotem do pomieszczenia. Urządzenie odprowadza je na zewnątrz pomieszczenia. Żeby było to możliwe, wyciąg musi być podłączony do indywidualnego przewodu kominowego.
Odprowadzać czy filtrować?
Samo filtrowanie powietrza jest znacznie mniej efektywne niż jego odprowadzenie na zewnątrz. W przypadku wyciągu sprawa jest prosta — opary kuchenne są zasysane przez urządzenie i odprowadzane poza pomieszczenie. W związku z tym zapachy i tłuszcz nie odkładają się na meblach, a opary nie zdążą rozprzestrzenić się po zakamarkach mieszkania czy domu.
W przypadku pochłaniacza filtry mają ograniczoną wydajność. Aby usunąć zapachy nie wystarczy tylko raz przepuścić powietrza z kuchni przez okap. W rzeczywistości cykl ten powinien być powtórzony kilkakrotnie. Sprawia to, że urządzenie musi pracować dłużej, a przy tym ma ograniczoną skuteczność pochłaniania wilgoci.
Nasuwa się pytanie: skoro wyciąg jest bardziej skuteczny od pochłaniacza, to po co skupiać się na filtrowaniu powietrza? Odpowiedź jest prosta — wyciąg wymaga odrębnego kanału wentylacyjnego. W związku z tym nie w każdym mieszkaniu istnieje możliwość podłączenia takiego urządzenia. Podłączenie wyciągu do kratki wentylacyjnej w mieszkaniu może zakłócać wentylację grawitacyjną w całym budynku. W takich sytuacjach stosuje się pochłaniacz, który odpowiada za filtrowanie w obiegu zamkniętym.
Warto w tym momencie zaznaczyć, że wyciągi bardzo często mają wbudowaną funkcję pochłaniacza. W związku z tym jedno urządzenie możesz zamontować na dwa sposoby.
Wiesz już, jak działa okap? 😄
Na pewno różnica pomiędzy pracą w trybie pochłaniacza lub wyciągu powinna być dla Ciebie jasna. To jednak nie jedyna cecha odróżniająca okapy dostępne na rynku.
Różne typy okapów — jak działają?
Wybierając okap do kuchni możesz spotkać się z różnymi typami urządzeń — różnicujących się nie tylko ze względu na sposób radzenia sobie z zapachami kuchennymi, ale także na rodzaj montażu i budowę. Przyjrzyjmy się tym sprzętom. 😄
Do najpopularniejszych urządzeń należą okapy kominowe. Ich cechą charakterystyczną jest długi komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do kanału wentylacyjnego. Tego typu okapy najczęściej pracują w trybie wyciągu — w końcu do pracy pochłaniacza nie ma potrzeby montażu rur odprowadzających.
W przypadku kuchni umieszczanej na tzw. wyspie stosuje się okapy wyspowe. Ich sposób działania nie odbiega od okapów kominowych.
Takie pochłaniacze lub wyciągi — zarówno kominowe, jak i wyspowe — bardzo rzucają się w oczy. Jednak okap wcale nie musi być aż tak bardzo widoczny. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, które pozwalają na subtelne schowanie takiego urządzenia w kuchni.
Tak jest w przypadku okapu podszafkowego. Jego nazwa pochodzi od sposobu montażu — mocowany jest on bezpośrednio pod szafką kuchenną. Urządzenie takie może funkcjonować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku montażu okapu działającego jako wyciąg, rura odprowadzająca zapachy najprawdopodobniej będzie przechodzić przez wnętrze szafki — tym samym zmniejszając jej powierzchnię użytkową.
A jak działa okap teleskopowy? To bardzo ciekawa forma okapu podszafkowego. Włączając urządzenie zwiększasz powierzchnię roboczą pochłaniacza lub wyciągu. Dzięki temu — gdy z niego nie korzystasz, okap jest dyskretnie schowany pod szafką. Kiedy zaczynasz gotować — rozsuwasz go, niczym podczas otwierania szuflady, rozszerzając jego powierzchnię.
Jeżeli taki sposób chowania okapu nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz zdecydować się na okap sufitowy. W takim wypadku cały sprzęt jest ukryty pod podwieszanym sufitem. Powietrze jest zasysane przez kratkę umieszczoną w suficie nad płytą grzewczą.
Spotkałeś się kiedyś z pochłaniaczem lub wyciągiem, którego powierzchnia robocza jest nachylona pod kątem? Są to okapy skośne lub wertykalne. W takim sprzęcie nie chodzi wyłącznie o design. To rozwiązanie jest bardzo wygodne przede wszystkim dla wysokich osób. Dzięki temu możesz sobie pozwolić na większą “przestrzeń operacyjną” nad płytą grzewczą, jednocześnie nie zmniejszając wydajności urządzenia.
W nowoczesnych kuchniach możesz spotkać się także z pochłaniaczami lub wyciągami blatowymi. Jak działa taki okap? Najważniejszą cechą takiego urządzenia jest charakterystyczny sposób montażu. Umieszcza się go bezpośrednio za płytą grzewczą — w blacie kuchennym. Kiedy nie gotujesz, jest on schowany za płytą. Dopiero podczas przygotowania potraw wysuwasz go z blatu. Następnie urządzenie zasysa powietrze, tak samo jak każdy inny typu pochłaniacza lub wyciągu (w zależności od instalacji oraz wybranego trybu pracy).
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak działają i czym różnią się od siebie poszczególne typy okapów. Na etapie wyboru urządzenia najbardziej istotny jest wybór trybu pracy — to kluczowa różnica w sposobie działania tego typu sprzętu. Pozostałe różnice nie mają aż tak dużego wpływu na wydajność okapu — chodzi w nich przede wszystkim o design i funkcjonalność. 😄
Potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących tego, jak działa okap? Napisz swoje pytanie w komentarzu!