Oczyszczacz powietrza dla alergików — na co zwrócić uwagę?

PoradyOczyszczacze powietrza

Wielu osobom oczyszczacz powietrza kojarzy się przede wszystkim z ochroną przeciwsmogową. Faktycznie jest to bardzo istotna funkcja, która zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie w zimowych miesiącach. Jednak oczyszczacz powietrza jest także niezwykle pomocnym urządzeniem dla każdego alergika. Zobacz, czym powinien cechować się oczyszczacz powietrza dla alergików.

Życie z alergią wziewną jest pełne uciążliwości. Problemem jest nie tylko pylenie roślin, które ma miejsce w wiosennych i letnich miesiącach roku, ale także np. sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów czy też wszechogarniający kurz (a szczególnie znajdujące się w nim roztocza i ich odchody). Prowadzi to do sytuacji, w której nawet we własnym domu nie można znaleźć ukojenia dla alergicznych dolegliwości.

Na sklepowych półkach możesz znaleźć różnego rodzaju oczyszczacze powietrza. Być może obiło Ci się o uszy, że niektóre z tych urządzeń oferują różnego rodzaju filtry i technologie, które są przeznaczone dla alergików. Czy faktycznie takie urządzenia mogą sobie poradzić z filtracją alergenów z powietrza w danym pomieszczeniu? Przekonajmy się. 😄

Oczyszczacz powietrza dla alergika — filtry

Każdy oczyszczacz powietrza ma zbliżoną budowę. Za jego skuteczność odpowiada system filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia z filtrowanego powietrza. Jest to możliwe, dzięki:

  • filtrom wstępnym,
  • filtrom HEPA
  • filtrom aktywnym.

Jeżeli chcesz dokładnie poznać sposób działania oczyszczacza powietrza, polecam artykuł: Jak działa oczyszczacz powietrza? Warto o tym wiedzieć.

Filtr wstępny ma przede wszystkim wpływ na wydajność pozostałych filtrów oraz efektywną pracę całego urządzenia. To właśnie na nim odkładają się większe zanieczyszczenia — dzięki czemu filtry są chronione przed zapchanie. Jednak nie ma on jakichś specjalnych właściwości w antyalergicznym kontekście — powinien znaleźć się w urządzeniu, jednak znacznie istotniejsze są pozostałe filtry.

Oczyszczacz powietrza dla alergika — filtry

W związku z tym pierwszy czynnik, który powinien być analizowany podczas wyboru oczyszczacza powietrza dla alergika, to filtr HEPA — a konkretniej, jego skuteczność. 

Filtr HEPA

Filtr HEPA to filtr cząstek o wysokiej skuteczności. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie tego elementu. Część filtrująca jest złożona w formie wachlarza, zamkniętego w obudowie zapewniającej szczelność połączenia. Dzięki dużej powierzchni filtrującej możliwa jest wysoka wydajność takiego elementu.

Jednak samo filtrowanie jest możliwe dzięki mikroskopijnym porom w strukturze materiału. Odbywa się to za pomocą kilku zjawisk jednocześnie (przesiewania, dyfuzji, inercji i przechwycenia). Cząstki o średnicy mniejszej od porów w materiale przyklejają się do mikroskopijnych dziurek, a większe — po prostu nie mieszczą się do otworu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Filtr HEPA — czym jest i gdzie można go znaleźć? [schemat działania].

Musisz mieć na uwadze, że istnieje wiele rodzajów filtrów HEPA. Różnicują się one pod względem skuteczności w wyłapywaniu zanieczyszczeń. Dlatego też takie filtry dzieli się tak naprawdę na:

  • EPA — o średnio-wysokim poziomie skuteczności,
  • HEPA — o wysokim poziomie skuteczności,
  • ULPA — o najwyższym poziomie skuteczności.

I tak np. filtr E10 ma skuteczność na poziomie 85%, H13 — 99,95%, a U15 — 99,9995%. W odświeżaczach powietrza stosuje się filtry E11, E12, H13, H14. Już wiesz, że im wyższa liczba, tym lepiej. Pamiętaj jednak filtry ULPA stosuje się przede wszystkim w przemyśle chemicznym, spożywczym czy nuklearnym, a nie w domowych odświeżaczach powietrza.

Jeżeli jednak ma to być odświeżacz dla alergika, to zdecydowanie powinien to być filtr E12, H13 lub H14. Będzie on po prostu najbardziej skuteczny w wyłapywaniu substancji, mogących wywoływać podrażnienia u osoby uczulonej.

Filtr węglowy

Jednak filtr HEPA ma wysoką skuteczność wyłącznie w oczyszczaniu powietrza ze stałych cząsteczek. W przypadku zanieczyszczeń w formie gazowych — także mogących wywoływać różnego rodzaju alergiczne — ma on znacznie mniejszą skuteczność. 

W związku z tym stosuje się także filtry węglowe (często pokryte zeolitem), które mają za zadanie wyłapywać np. dym papierosowy czy lotne związki organiczne. Dzięki temu powietrze jest nie tylko oczyszczone, ale również zneutralizowane pod względem męczących zapachów.

Pozostałe filtry

Choć HEPA i filtr węglowy stanowią absolutną podstawę odświeżacza powietrza dla osoby z objawami alergii, wspierająco mogą działać także inne funkcjonalności. Dobrym przykładem są filtry katalityczne, których zadaniem jest zwiększenie wydajności pozostałych podzespołów w urządzeniu. Taki element sprawdzi się wtedy, jeżeli zależy Ci na jak najlepszym przefiltrowaniu powietrza ze smogu.

Z perspektywy alergika dobrym rozwiązaniem (stosowanym jednak wyłącznie w wybranych urządzeniach) są także filtry antyalergiczne. Takie wkłady są nasączone substancją, która odpowiada za neutralizowanie alergenów. Jednak nie ma się co łudzić — działa on przede wszystkim wspomagająco dla innych części urządzenia.

Oczyszczacz powietrza dla alergika — czym jest jonizacja?

Systemy filtrowania nie wystarczą, żeby móc liczyć na skuteczne neutralizowanie alergenów z powietrza. W związku z tym stosuje się różnego rodzaju rozwiązania mogące zwiększyć skuteczność oczyszczacza. Bardzo dużą skutecznością w tym zakresie cechuje się jonizator.

Jonizacja powietrza polega na uwalniania jonów ujemnych do powietrza. Neutralizują one jony dodatnie, których nadmiar w powietrzu może prowadzić do złego samopoczucia. To jednak nie wszystko. 😄

Jony ujemne przyłączając się do niektórych bakterii czy zarodników pleśni, albo je neutralizują albo minimalizują ich możliwości rozmnażania się. Dzięki temu — faktycznie zmniejszasz ilość alergenów w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza dla alergika — odpowiednie nawilżenie

Musisz wiedzieć o tym, że na dobre samopoczucie alergika wpływ ma nie tylko samo stężenie alergenów w powietrzu, ale także wilgotność. Jeżeli powietrze jest za suche, to unosi się w nim zdecydowanie więcej mikrocząsteczek. Z kolei, gdy jest ono zbyt wilgotne — pleśnie i grzyby mają bardzo dobre warunki do rozwoju.

W związku z tym powietrze w pomieszczeniu — dla dobrego samopoczucia i zdrowia domowników — powinno mieć wilgotność w przedziale od 40 do 60%. Funkcja nawilżacza w oczyszczaczu powietrza może zdecydowanie ułatwić utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie.

Oczyszczacz powietrza dla alergika — odpowiednie nawilżenie

Taki oczyszczacz powietrza dla alergika 2w1 bezwzględnie powinien być wyposażony w czujnik wilgotności (higrometr). Bez niego trudno będzie zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Pamiętaj o tym, że jeżeli urządzenie będzie pracować bez odpowiedniej kontroli, może to doprowadzić do zbyt dużej wilgotności w powietrzu.

Czy warto wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżacza? Najpierw warto samodzielnie (np. z wykorzystaniem zewnętrznego higrometru) sprawdzić poziom wilgotności w powietrzu — czy faktycznie występuje taki problem. Jeżeli na przestrzeni kilku miesięcy zauważysz, że odbiega on znacząco od optymalnego poziomu, to naprawdę warto zacząć o dbać o nawilżenie powietrza. 😄

Możesz oczywiście zdecydować się także na dwa odrębne urządzenia — jedno do oczyszczania, a drugie do nawilżania. Miej jednak na uwadze, że będą one zajmować zdecydowanie więcej miejsca. 

Istotny jest także wybór typu nawilżacza. Może to być technologia:

  • parowa — w której para jest emitowana po kontakcie z grzałką, 
  • ewaporacyjna — w którym powietrze przechodzi przez wkład nawilżający,
  • ultradźwiękowa — w których woda jest rozbijana na mikroskopijne cząsteczki.

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Technologia parowa jest najprostsza, jednak wiąże się z delikatnym wzrostem temperatury w pomieszczeniu oraz ryzykiem poparzenia. Filtry ewaporacyjne ulegają zużyciu, w związku z czym trzeba się liczyć z ich okresową wymianą. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe — mimo wyjątkowej wydajności i energooszczędności — mogą powodować pojawianie się białego osadu na meblach. Szczególnie w przypadku korzystania z wody niedestylowanej. 

Pozostałe parametry urządzenia

Jeżeli już wiesz, na jakie filtry i technologie zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, pamiętaj jeszcze o dwóch ważnych kwestiach, które zdecydowanie zwiększą skuteczność w usuwaniu alergenów z pomieszczenia. Te parametry to:

  • Wydajność
    Każdy oczyszczacz powietrza ma swoją wydajność, którą określa się w m3 na godzinę. To właśnie od tego parametru zależy skuteczność urządzenia w oczyszczaniu powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Jeżeli jego wydajność będzie za mała w stosunku do danego pomieszczenia — to nie będzie on w stanie skutecznie przefiltrować powietrza w pomieszczeniu. Pamiętaj — aby dostosowywać wydajność do kubatury konkretnego pomieszczenia, a nie całego mieszkania, domu czy biura. Nie zapominaj też o tym, że producent zawsze podaje maksymalną wydajność urządzenia. Warto traktować tę wartość orientacyjnie i zostawić sobie nieco wydajności “na zapas”.
  • System czujników
    Odświeżacze z wyższych półek są wyposażone w systemy czujników, które na bieżąco badają jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Jeżeli stężenie pyłów lub innych alergenów stanie się zbyt wysokie, urządzenie włącza się automatycznie. Dobra jakość czujników i możliwość automatycznego włączania urządzenia stanowi jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie dobrej jakości powietrza w domu czy biurze.
Oczyszczacz powietrza dla alergików — co dają certyfikaty?

Oczyszczacz powietrza dla alergików — co dają certyfikaty?

W przypadku niektórych — najczęściej droższych — urządzeń, możesz spotkać się z rozmaitymi certyfikatami. Poświadczają one, że jest to model przeznaczony dla alergików

Może to być np.:

  • atest PTA — czyli Polskiego Towarzystwa Alergicznego
  • certyfikat BAF — British Allergy Foundation
  • certyfikat ECARF — wydawany przez European Centre for Allergy Research Foundation

Czy warto kierować się tego typu rekomendacjami? Bez wątpienia kierowanie się takim certyfikatem ułatwia znalezienie urządzenia cechującego się funkcjami szczególnie istotnymi dla alergika. Jednak nawet jeżeli urządzenie nie ma takich atestów, to może ono bardzo dobrze pełnić swoje funkcje. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na funkcje wskazane w tym artykule. 😄

Oczyszczacz powietrza dla alergików — przykładowe modele warte uwagi

Jeżeli ciągle nie wiesz, na jaki oczyszczacz powietrza dla alergików warto zwrócić szczególną uwagę, przyjrzyj się tym kilku przykładom. Zostały one zaprojektowane w ten sposób, aby jak najskuteczniej usuwać substancje drażniące lub szkodliwe dla zdrowia alergików.

Przyjrzyj się w szczególności poniższym modelom:

  • Sharp FP-J60EUW — ma bardzo wysoką wydajność (do niemal 400 m3/h). Przekłada się to na skuteczne filtrowanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 48 metrów kwadratowych). Poza tym wyposażony jest w wydajny filtr HEPA H13 oraz wykorzystuje technologię Plasmacluster zapewniającą wyjątkowo efektywne jonizowanie powietrza.
  • LIFAair LA333 — ze względu na wydajność do 330 m3/h (skuteczne i szybkie filtrowanie w pomieszczeniu o powierzchni 39 m2) oraz specjalny tryb pracy allergy zaprojektowany do usuwania alergenów z powietrza
  • Philips Dual Scan AC3858/50 — ten model posiada certyfikat ECARF oraz PTA. Wyposażony jest także w specjalny wyświetlacz poziomu alergenów w powietrzu. Z kolei wyjątkowo efektywne czujniki automatycznie włączają urządzenie, kiedy pojawiają się pyły, zanieczyszczenia lub inne alergeny.

Czy alergik powinien mieć w domu oczyszczacz powietrza? W przypadku różnego rodzaju alergii wziewnych tego typu urządzenia są w stanie naprawdę poprawić samopoczucie oraz jakość życia. 

Jednak jeżeli zależy Ci na jak najlepszych efektach, musisz skupić się na wybranych parametrach urządzenia. Pamiętaj przede wszystkim o wysokiej klasie filtrze HEPA, filtrze węglowym oraz jonizatorze. A jeżeli daje Ci się we znaki także niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu — zastanów się nad wyborem oczyszczacza połączonego z nawilżaczem. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x