Termosonda — do czego służy? Gdzie się ją stosuje?

PoradyPiekarniki

Termosonda to funkcja spotykana w wielu piekarnikach. Dzięki niej możesz liczyć na doskonałe efekty podczas pieczenia mięs i nie tylko. Jednak jak działa taka termosonda i czy faktycznie warto się na nią zdecydować? 😄

Choć nazwa termosonda może sugerować, że mamy do czynienia z jakimś skomplikowanym urządzeniem, to… nic bardziej mylnego 😄. Tak naprawdę jest to forma termometru, która pozwala na zbadanie temperatury wewnątrz pieczonej potrawy

Przeglądając ofertę nowoczesnych piekarników, coraz częściej można spotkać się z urządzeniem wyposażonym w termosondę. Czy warto się na nie zdecydować? Przyjrzyj się dokładniej funkcji termosondy i zobacz, czy to rozwiązanie dla Ciebie. 😄

Termosonda — co to takiego?

Termosonda służy do badania temperatury wewnątrz potrawy. Szpikulce badają ciepło w jej wnętrzu oraz przesyłają informacje do piekarnika. Termosondę umieszcza się bezpośrednio w pieczeni czy cieście — może ona tam pozostać przez cały cykl pieczenia. Dzięki temu nie musisz otwierać drzwiczek, aby przyjrzeć się pieczonej potrawie. 

Odpada także konieczność wykonywania tzw. “testu suchego patyczka” — czyli badania stopnia upieczenia ciasta poprzez sprawdzenie wilgotności w jego wnętrzu.

Termosonda - co to takiego?

Termosonda składa się z trzech elementów:

  • końcówki (lub końcówek) — które wbija się w potrawę;
  • przewodu — dzięki któremu przesyłana jest informacja do piekarnika;
  • wtyczki — czyli zakończenia przewodu, pozwalającego na podłączenie do piekarnika.

Zarówno końcówka, jak i przewód wykonane są z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu nie rozpuszczają się one, nie przypalają, ani tym bardziej nie wydzielają jakichkolwiek substancji, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia.

Termosonda — dlaczego się ją stosuje?

Każdy, kto choć raz wyjął z piekarnika potrawę spieczoną z zewnątrz, a niedopieczoną w środku, doskonale wie, jak ważne jest dobranie temperatury i czasu pieczenia. Termosonda to urządzenie, które pozwoli Ci uniknąć wielu kulinarnych rozczarowań tego typu. 😄

Piekarnikom daleko do doskonałości, gdy chodzi o precyzyjne podawanie temperatury. Otwieranie drzwiczek, wkładanie zimnego naczynia żaroodpornego, nieszczelność — to wszystko ma wpływ na niedoskonałe wskazywanie temperatury. Do tego dochodzą nieprecyzyjne pokrętła regulacji temperatury. W praktyce — do sukcesów w pieczeniu potrzeba dużego doświadczenia oraz poznania swojego piekarnika.

Dzięki termosondzie, otrzymujesz precyzyjną informację odnośnie temperatury w potrawie. Nie tylko uchroni Cię to przed przeciągnięciem (lub niedopieczeniem) pieczeni czy ciasta, ale także pozwoli na rozwój kucharskich umiejętności. Możesz przygotować idealnie wypieczoną polędwicę czy cudownie delikatne ciasto drożdżowe.

Funkcje termosondy

Dużym atutem termosondy jest to, że nie wymaga ona od Ciebie znajomości konkretnych wartości temperatur, odpowiadających stopniowi wypieczenia potrawy. Po prostu wskazujesz w panelu sterowania, jaką potrawę pieczesz oraz planowany stopień wypieczenia. I to w zasadzie tyle, ile musisz wiedzieć. 😄

Funkcje termosondy

Termosonda przesyła informację o aktualnej temperaturze wewnątrz potrawy i — w zestawieniu z ustawioną temperaturą pieczenia — podaje planowany czas pieczenia. Gdy temperatura zostanie osiągnięta — termosonda albo uruchamia sygnał dźwiękowy, albo nawet automatycznie wyłącza piekarnik (w zależności od modelu).

Rodzaje termosondy

Termosonda może występować w kilku wersjach. Zdecydowanie najwygodniejszym typem jest urządzenie zintegrowane z piekarnikiem. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wysyła informacje bezpośrednio do modułu sterującego piekarnika. Dzięki temu możliwe jest wspomniane już wyłączenie urządzenia, gdy temperatura wewnątrz potrawy zostanie osiągnięta.

Dużym atutem takiej termosondy jest to, że jest ona zawsze pod ręką. Wystarczy uruchomić pieczenie, włożyć końcówkę (lub końcówki) do potrawy i tak naprawdę nie musisz przejmować się niczym więcej. 😄

Możesz także spotkać się z termosondą zewnętrzną. Mechanizm działania jest bardzo podobny do typu zintegrowanego — jednak informacje nie są przesyłane do piekarnika tylko do bazy termosondy. Na jej wyświetlaczu pojawiają się odczyty temperatury oraz informacje o pozostałym czasie pieczenia.

Zarówno termosondy zintegrowane z piekarnikiem, jak i te działające jako odrębne urządzenia, mogą być wyposażone w jeden lub dwa szpikulce. Produkt z dwoma końcówkami jest szczególnie polecany do dużych kawałków mięs — co pozwoli Ci na precyzyjne zbadanie temperatury w dwóch obszarach — np. w cienkim i grubszym fragmencie potrawy.

Rodzaje termosondy

Piekarnik z termosondą — czy warto?

Widzisz, że termosonda to naprawdę przydatne urządzenie. A jeżeli jest w nią wyposażony piekarnik, to możesz liczyć na naprawdę wygodne, intuicyjne pieczenie. To właśnie dzięki termosondzie korzystanie z programów pieczenia (przeznaczonych np. do ryb, wołowiny czy zapiekanek) ma sens. Na bieżąco otrzymujesz informacje o stopniu wypieczenia — dzięki czemu taki program jest faktycznie “zautomatyzowany”.

Na rynku znajdziesz sporo piekarników wyposażonych w termosondę. Zwróć uwagę chociażby na:

Jeżeli kiedykolwiek miałaś lub miałeś nieprzyjemne doświadczenia z niedopieczonymi (lub nadmiernie spieczonymi) mięsami, ciastami czy zapiekankami, to termosonda jest rozwiązaniem dla Ciebie. 😄 Dzięki niej możesz po prostu ułatwić sobie życie (albo chociaż pieczenie) — niezależnie od tego, czy lubisz eksperymentować, czy po prostu brak Ci doświadczenia.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x