Piekarnik Dual Cook czy piekarnik klasyczny? Który wybrać?

PorównaniaPiekarniki

Piekarnik typu Dual Cook to propozycja dla osób, którym zależy na najlepszym zoptymalizowaniu czasu spędzanego w kuchni. Urządzenie takie umożliwia przygotowywanie dwóch potraw jednocześnie — przy zapewnieniu innej temperatury dla obu stref. Czy rozwiązanie to jest faktycznie przydatne? Przekonajmy się, czy nie lepiej zdecydować się na klasyczny piekarnik!

Szykujesz przyjęcie i musisz jednocześnie upiec ciasto oraz pieczeń? A może przygotowujesz jednocześnie mięsne i wegetariańskie dania i nie chcesz, żeby zapachy przeszły z jednej potrawy do drugiej? Widzę, że masz jasno sprecyzowane wymagania wobec piekarnika, w związku z czym urządzenie typu Dual Cook może być dla Ciebie świetną propozycją. 😄

Przyjrzyjmy się dokładnie, czy piekarniki dwustrefowe prawidłowo pełnią swoje funkcje. Czy faktycznie jest to lepsza propozycja od dobrego piekarnika o klasycznej konstrukcji?

Piekarnik Dual Cook — na czym polega?

Piekarnik Dual Cook jest podzielony na dwie strefy. Każda z nich ma odrębne ustawienia temperatury. Strefy wyposażono w odrębne grzałki oraz termoobiegi — w związku z czym możliwe jest ustawienie odrębnych trybów pieczenia. Co więcej — poszczególne strefy nie mają ze sobą styczności, a przez to zapachy wydobywające się podczas pieczenia nie są w stanie swobodnie przepływać pomiędzy nimi.

Piekarnik Dual Cook — na czym polega?

Taki piekarnik został zaprojektowany dla osób, którym jedna komora nie wystarczy. Może być to związane z kilkoma sytuacjami np.:

  • odrębne preferencje kulinarne — wśród domowników mogą być zarówno wegetarianie, jak i osoby, które nie wyobrażają sobie obiadu bez mięsa;
  • częste organizowanie przyjęć — na których przygotowuje się zarówno słodkie, jak i słone potrawy;
  • chęć eksperymentowania w kuchni — np. przygotowywania mięs w stylu slow-cooking (wymagających długiego pieczenia w niskiej temperaturze) połączonych z grillowanymi ziemniakami (którym wystarczy znacznie mniej czasu, za to w wyższej temperaturze).

Możesz korzystać z dwóch komór osobno, nie oznacza to jednak, że decydując się na piekarnik typu Dual Cook nie będziesz mógł przygotować potraw w dużych gęsiarkach czy tortownicach. Urządzenia te są skonstruowane w ten sposób, że możesz wykorzystywać je zarówno jako jednostrefowe, jak i dwustrefowe. Jak to możliwe? 😄

Otóż piekarniki typu Dual Cook wykorzystują element zwany separatorem. Jest on wykonany z tworzywa doskonale izolującego ciepło. W związku z tym możesz go włożyć lub wyjąć w zależności od preferowanego sposobu korzystania z piekarnika. 

Oprócz wielu zalet związanych z możliwością przygotowywania zróżnicowanych potraw, takie urządzenia mają także jeszcze jedną istotną zaletę — są bardziej energooszczędne.

Docenisz to przede wszystkim wtedy, gdy przygotowujesz potrawy w niskich naczyniach żaroodpornych — możesz wtedy korzystać tylko z jednej strefy. Dzięki jej mniejszej kubaturze, nagrzeje się ona znacznie szybciej niż cała komora w klasycznym piekarniku. Samo utrzymanie temperatury będzie także wymagało znacznie mniejszego poboru prądu

Różne funkcje w piekarnikach klasycznych i dwustrefowych

W przypadku urządzeń z funkcją Dual Cook mowa jest przede wszystkim o urządzeniach marki Samsung — która jako pierwsza wprowadziła je na rynek. Jednak także inni producenci wprowadzają do swoich ofert urządzenia dwustrefowe.

Jak się zapewne domyślasz — piekarnik piekarnikowi nie równy. 😄

W związku z tym podczas przeglądania ofert tego typu urządzeń możesz znaleźć wiele ciekawych funkcji. Warto zwrócić uwagę chociażby na dzielone drzwi (Flex Door), które sprawiają, że możesz zajrzeć do jednej strefy, nie zakłócając temperatury w drugiej strefie. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli pieczesz ciasto, które jest wyjątkowo wrażliwe na skoki temperatury.

Różne funkcje w piekarnikach klasycznych i dwustrefowych

Pamiętaj jednak, że w piekarnikach Dual Cook znajdziesz mnóstwo funkcji, które są dostępne także w klasycznych (jednokomorowych) piekarnikach. Są to np.:

  • Systemy parowe
    Wzbogacenie piekarnika dwustrefowego o możliwość pieczenia z przygotowaniem pary zdecydowanie rozszerza funkcjonalność takiego urządzenia. W jednej strefie możesz suszyć owoce, a w drugiej przygotowywać soczyste warzywne zapiekanki.
  • Sposoby samoczyszczenia
    Piekarniki mogą być wyposażone w rozmaite funkcje samoczyszczenia, które sprawią, że utrzymanie takich urządzeń w czystości jest wyjątkowo łatwe. W zależności od urządzenia może to być pyroliza (spopielanie zabrudzeń w temperaturze ok. 500 stopni Celsjusza), kataliza (usuwanie zabrudzeń przez wkłady katalityczne umieszczone na ściankach piekarnika, rozgrzewające się do 350 stopni) lub czyszczenie parowe (zmiękczanie zaschniętych zabrudzeń przez działanie pary).
  • Różne tryby pieczenia
    Od klasycznego grzania dwóch grzałek (góra+dół), poprzez termoobieg, po wyjątkowo mocne grzałki grillowe.
  • Programy pieczenia
    Zaprogramowane do przyrządzania konkretnej potrawy np. pieczonego kurczaka, bezy, pizzy czy zapiekanki.
  • Interfejs WiFi
    Pozwalający zdalnie sterować piekarnikiem z wykorzystaniem smartfona lub tabletu.
  • Systemy bezpieczeństwa
    Zarówno te związane z ograniczeniem nagrzewania się przednich drzwiczek, jak i te blokujące możliwość otwarcia drzwi lub chroniące przed nieuprawnionym włączeniem urządzenia.

Piekarnik Dual Cook czy klasyczny — co wybrać?

Jak widzisz — główna różnica pomiędzy piekarnikami typu Dual Cook, a klasycznymi odnosi się do tematu dwustrefowości. W tym momencie musisz zadać sobie pytanie — czy faktycznie Ci na niej zależy? Jak często będziesz przygotowywać dwie potrawy jednocześnie? 😄

Ważnym tematem jest także to, czy zawsze wykorzystujesz pełną kubaturę piekarnika. Być może w większości sytuacji wystarczy Ci wyłącznie połowa jego objętości?

Piekarniki Dual Cook mają sporo zalet:

  • ułatwiają przygotowywanie przyjęć — umożliwiając przygotowanie dań słodkich i słonych jednocześnie;
  • pozwalają przygotowywać potrawy dla rodziny o różnych preferencjach i dietach — np. gdy w jednym domu mieszkają zwolennicy grillowanego kurczaka, delikatnie pieczonej ryby i warzywnego ratatouille — wszystko dzięki izolowanym strefom i możliwości ustawienia innych temperatur i trybów pieczenia;
  • są energooszczędne — umożliwiają przygotowywanie potrawy w jednej strefie, dzięki czemu szybciej się nagrzewają i zużywają mniej prądu do jej rozgrzania.
Piekarnik Dual Cook czy klasyczny — co wybrać?

Takie urządzenia mają także kilka wad. Chodzi przede wszystkim o:

  • cenę — piekarniki dwustrefowe są znacznie droższe od klasycznych. Jeżeli zależy Ci na dodatkowych funkcjach (np. dzielonych drzwiach) cena urządzenia może być 2-3 razy większa od najtańszych klasycznych piekarników;
  • niewielka powierzchnia robocza — po podzieleniu piekarnika na dwie strefy, ich wysokość nie jest zbyt duża. W związku z tym może okazać się, że do pieczenia niektórych potraw i tak będziesz musiał wykorzystywać urządzenie w wersji jednokomorowej.

Teraz już znasz wady i zalety piekarników dwustrefowych. 😄

Być może warto raz jeszcze zastanowić się nad klasycznym jednokomorowym piekarnikiem? Zauważ, że takie urządzenie:

  • jest znacznie tańsze;
  • także może oferować wiele funkcji z najwyższej półki (systemy pary, systemy czyszczenia, automatyczne programy, wygodne sterowanie).

Klasyczny piekarnik będzie także umożliwiał przygotowanie kilku potraw jednocześnie, jednak… w bardzo ograniczonym zakresie, bowiem nie zapewnia odizolowania temperatur oraz zapachów.

I co? Jaki jest Twój wybór? Żeby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przedstawię Ci kilka propozycji piekarników. Możesz porównać te dwa typy sprzętów na konkretnych przykładach. 😄

W przypadku urządzeń dwustrefowych zwróć uwagę np. na:

  • Samsung NV75N5621RB — z dwoma niezależnymi komorami, czyszczeniem parowym, osobnymi drzwiczkami typu Flex i maksymalną pojemnością 75 litrów;
  • Beko BVR35500XMS — z dwustrefową technologią Split&Cook, pojemnością 80 litrów, czyszczeniem katalitycznym oraz możliwością pieczenia w niskich temperaturach;
  • Solgaz SP-70 DUO — z dwustrefową funkcją DUO, pojemnością 70 litrów oraz z czyszczeniem za pomocą wkładów katalitycznych.

Nie ma się co oszukiwać — oferta klasycznych piekarników jest znacznie bogatsza. W związku z tym możesz wybrać np.:

  • Amica ED57638BA+ Q-Type — o pojemności 77 litrów, wyposażony w interfejs WiFi oraz system BakingPro zapewniający idealną dystrybucję ciepła wewnątrz komory;
  • Electrolux EOD6P71X SteamBake — o pojemności 72 litrów, z funkcją parową, termosondą oraz samoczyszczeniem przy wykorzystaniu pyrolizy;
  • Bosch HBA354YB0 — o pojemności 71 litrów, z termoobiegiem 3D i o powłokach ułatwiających czyszczenie wnętrza komory piekarnika.

Czy teraz już wiesz, jaki jest Twój piekarnik marzeń? 😄 Mam nadzieję, że tak. 

Jak widzisz — piekarnik dwustrefowy to na pewno ciekawe urządzenie, jednak dobry klasyczny piekarnik wcale nie musi być gorszy. Wszystko zależy od tego, czy faktycznie często zamierzasz jednocześnie przygotowywać posiłki, których zapachy nie mogą się przenikać. 

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x