Zafarbowane ubrania — jak sobie z nimi poradzić?

PoradyPralki

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoja ulubiona delikatnie błękitna kurtka nagle zmieniła kolor na różowy? Albo świeżo wyciągnięta z pralki śnieżnobiała koszula stała się szara lub delikatnie żółta? Niestety zafarbowane ubrania to bardzo częsty kłopot. Wstrzymaj się jednak z ich wyrzuceniem — istnieje kilka dobrych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Jedną z najbardziej podstawowych zasad dotyczących prania jest oddzielenie białych od kolorowych tkanin. Pranie w ten sposób zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia przebarwień. Jednak co w sytuacji, gdy przestrzegasz tych zaleceń, a i tak Twoje ubrania farbują? 😄

Zawieruszona skarpetka często jest przyczyną zatkania filtra, w związku z czym pralka nie wiruje. To jednak nie jedyny problem z tym rodzajem ubrań. Niestety czasem zdarzy się tak, że w bębnie wypełnionym jasnymi ubraniami ukryje się np. czerwona skarpetka, która sprawi, że całe pranie zafarbuje się na różowo.

Innym problemem jest farbowanie w obrębie tkanin kolorowych — kiedy w bębnie umieścisz lekkie pastelowe kolory i znacznie bardziej intensywne barwy.

Jednak istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z zafarbowanym ubraniem. Nie zawsze musisz uciekać się do stosowania intensywnych środków chemicznych. 😄

Domowe sposoby na zafarbowane ubrania

Walkę z przebarwieniami na ubraniach warto rozpocząć od prostych, domowych sposobów. Przydadzą Ci się:

  • soda oczyszczona lub proszek do pieczenia — dodaj kilka łyżek sody lub proszku do pieczenia do proszku do prania. Następnie wypierz ubrania w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza;
  • cytryna — wyciśnij sok z cytryn i polej nim zabarwione ubrania. Dla zwiększenia intensywności możesz wcześniej wymieszać sok z cytryny z kilkoma kroplami wody utlenionej;
  • liście laurowe — zagotuj 8-10 liści laurowych w garnku wypełnionym wodą. Następnie poczekaj, aż woda wystygnie do ok. 40-50 stopni Celsjusza i włóż do niej swoje zafarbowane ubrania. Poczekaj, aż całość wystygnie, a następnie wypierz odzież w pralce;
  • roztwór wody z octem — do miski z wodą nalej pół szklanki octu i w takiej miksturze namocz zafarbowane ubrania przez noc. Następnie wypierz ubranie w pralce;
  • skorupki od jajek — dokładnie oczyszczone skorupki przełóż do siatkowego woreczka. Włóż go bębna pralki razem z zafarbowanymi ubraniami i włącz pranie na maksymalnie 60 stopni.

Niestety nie zawsze takie domowe sposoby poradzą sobie z silniejszymi przebarwieniami. W takich wypadkach trzeba sięgnąć po mocniejsze środki.

Zafarbowane ubrania - praktyczne metody

Co zrobić, gdy to nie pomoże?

Na rynku istnieje wiele preparatów, które wykorzystywane są do radzenia sobie z przebarwieniami i plamami na ubraniach. Można je podzielić na dwie główne grupy:

Odbarwiacze

Takie środki są bardzo dobrym sposobem na poradzenie sobie z zafarbowanymi ubraniami. Detergent dodany do pralki podczas prania ma na celu przywrócenie naturalnego koloru tkaniny. Często może być wykorzystywany także do delikatnych materiałów. Odbarwiacze mogą występować także pod postacią chusteczki pochłaniającej kolor podczas prania.

Odplamiacze

To mocniejsze środki, które stosuje się bezpośrednio na plamę. W przypadku zafarbowanych ubrań, wskazane jest namoczenie tkaniny w roztworze odplamiacza z wodą. Niestety takie środki są bardzo silne i mogą doprowadzić do zmniejszenia trwałości tkanin oraz… ich wyblaknięcia.

W przypadku korzystania z tego typu środków należy bezwzględnie zastosować się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu. Pamiętaj, że w zależności od producenta, detergenty mogą mieć zupełnie różne sposoby aplikowania. 

Jak się zabezpieczyć przed farbowaniem ubrań

Jak się zabezpieczyć przed farbowaniem ubrań?

Bardzo często przyczyną zafarbowania ubrania jest… pranie nowej koszuli czy spodni. W takiej odzieży pigment (odpowiadający za kolor) jest jeszcze nieutrwalony, w związku z czym podczas namaczania i wirowania zabarwia on inne tkaniny w pralce.

Co więcej — nowe ubrania często mają na sobie rozmaite substancje chemiczne, które odpowiadają np. za zmniejszenie gniotliwości podczas transportu. Także one mogą wpływać na zafarbowanie prania.

Jak sobie z tym poradzić?

Bardzo dobrym sposobem jest namoczenie nowych ubrań w wodzie z połową szklanki octu przed ich pierwszym praniem. W ten sposób utrwala się pigment na tkaninach, co minimalizuje farbowanie. W ten sposób zabezpieczasz je także przed płowieniem. 

Co jeszcze może uchronić Cię przed takim problemem w przyszłości? Podczas sortowania prania wystrzegaj się łączenia delikatnych i intensywnych kolorów. Ciemne jeansy prane z pastelowymi T-shirtami mogą być przyczyną farbowania. 

Jak widzisz — zafarbowane ubrania można przywrócić do stanu używalności przy zastosowaniu domowych środków. W przypadku bardziej intensywnych przebarwień trzeba jednak sięgnąć po środki chemiczne. 

Najlepiej jednak… postawić na profilaktykę i na przyszłość pamiętać o jeszcze dokładniejszym sortowaniu i przeglądaniu pranych ubrań. 😄

5 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x