Jak działa płyta indukcyjna? Skąd jej popularność?

PoradyPłyty grzewcze

Płyta indukcyjna to sprzęt, który niemalże zrewolucjonizował spojrzenie na płytę grzewczą. Oczywiście oprócz szerokiej rzeszy fanów tego rozwiązania, możesz spotkać się także z licznymi głosami krytycznymi wobec takich urządzeń. Przyjrzyj się temu, jak działa płyta indukcyjna i samodzielnie wyrób sobie zdanie na jej temat. 😄

Czy wybór płyty grzewczej może mieć wpływ na Twój sposób myślenia o gotowaniu? Niektórzy mówią, że tak. 😄 Według producentów i zwolenników płyty indukcyjnej jest to sprzęt, który sprawi, że przygotowywanie potraw jest szybsze, a utrzymanie porządku w kuchni będzie o wiele łatwiejsze.

O co tyle hałasu? 

Chodzi o to, że w takich płytach zastosowano innowacyjną, a przy tym nieskomplikowaną technologię — indukcję magnetyczną. W związku z tym podgrzewaniu nie ulega pole grzewcze, ale sam garnek lub patelnia. Jak to możliwe? Dowiedz się, na czym dokładnie polega sposób działania płyty indukcyjnej.

Na czym polega indukcja?

Mechanizm działania takiej płyty opiera się na indukcji magnetycznej. Żeby zrozumieć dlaczego pole magnetyczne może wytwarzać ciepło, należy cofnąć się do podręcznikowej fizyki:

  • W myśl prawa Faradaya, strumień pola magnetycznego przenikający metal powoduje powstawanie prądów wirowych
  • Prawo Joule’a mówi o tym, że prądy wirowe w kontakcie z metalem powodują powstanie ciepła.

To właśnie zjawiska opisane w tych dwóch prawach są podstawą działania płyty indukcyjnej. 😄

Jak działa płyta indukcyjna? Pod jej powierzchnią znajdują się zwoje wykonane z drutu miedzianego. Gdy przez cewki przepłynie prąd, wytwarza się pole magnetyczne. To jednak jeszcze nie tworzy ciepła — konieczny jest jego kontakt z powierzchnią metalową. Dopiero, gdy dno garnka wykonanego ze stali ferromagnetycznej zetknie się ze strumieniem pola magnetycznego, dochodzi do powstawania ciepła.

Co z garnkami?

Jak widzisz — to jak działa płyta indukcyjna zależy nie tylko od samego urządzenia, ale także od wykorzystywanych garnków. 

Nie mogą to być pierwsze-lepsze garnki. Muszą być one wykonane ze stali ferromagnetycznej lub z żeliwa. W przypadku materiałów innego typu nie dojdzie do powstania prądów wirowych. 

Jak działa płyta indukcyjna - co z garnkami?

Możesz również stosować naczynia wykonane z innych materiałów, jednak muszą one mieć dno wykonane właśnie ze stali lub z żeliwa. Taka informacja musi znajdować się na samym garnku lub patelni. 

Sam materiał, z którego wykonano garnek to jeszcze nie wszystko. Bardzo istotna jest także kwestia jego kształtu. Garnek powinien mieć odpowiednią wielkość — dostosowaną do pola grzewczego — najlepiej, gdy do niego przylega na całej szerokości. Producent płyty w instrukcji często umieszcza zalecane wymiary garnków.

Żeby powstało ciepło, garnek ma stykać się z polem grzewczym. W związku z tym musi on mieć płaskie dno. Zaokrąglenia czy nóżki nie wchodzą tutaj w grę. Jeżeli chcesz korzystać ze specjalistycznych naczyń (takich jak np. wok), musisz wybrać taki typ, który jest przystosowany do kuchenek indukcyjnych.

Płyta indukcyjna — o co tyle krzyku?

Jeżeli już wiesz, jak działa płyta indukcyjna, to pewnie zastanawiasz się — co tak naprawdę z tego wynika? Czy faktycznie wykorzystanie indukcji magnetycznej do ogrzewania garnków lub patelni jest na tyle istotną zmianą, że można mówić o rewolucyjnym kroku? 😄

Najwięcej zmian w codziennym korzystaniu z kuchni zauważysz w:

  • szybkości gotowania — garnek na płycie indukcyjnej nagrzewa się niemal od razu. Zagotowanie wody w naczyniu może potrwać nawet kilkadziesiąt sekund;
  • wygodzie i szybkości obsługi — zmiana siły grzania jest precyzyjna i odbywa się poprzez dotykowy panel sterowania;
  • bezpieczeństwie — płyta indukcyjna nie nagrzewa się w całości, a jedynie w polach grzewczych (a i tak jest to ciepło wtórne — wyłącznie od nagrzanego garnka);
  • czystości — jeżeli wyleje Ci się sos lub zupa, to możesz ją szybko usunąć ściereczką, bez obaw o jej przypalenie. Powierzchnia płyty jest idealnie płaska (bez wystających pokręteł i przycisków), więc czyszczenie płyty indukcyjnej jest o wiele szybsze;
  • efektywności energetycznej — płyta wykorzystuje wyłącznie tyle prądu, ile jest potrzebne do rozgrzania, a następnie utrzymania temperatury garnka na odpowiednim poziomie. Poza tym pole wyłącza się automatycznie po zdjęciu naczynia, w związku z czym taki sprzęt jest bardziej wydajny energetycznie od np. elektrycznych płyt ceramicznych.

Wiesz już, jak działa płyta indukcyjna oraz jakie korzyści Ci to oferuje. Czy teraz zdecydujesz się na jej instalację w swojej kuchni? 😄

Przed ostatecznym wyborem tego sprzętu, zachęcam Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem: Zalety i wady płyty indukcyjnej — czy warto ją mieć?

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś się, jak działa płyta indukcyjna i ta wiedza pozwoli Ci na wyrobienie sobie własnego zdania na temat jej użyteczności. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x