Lód w lodówce — dlaczego pojawia się? Jak sobie z nim radzić?

PoradyLodówki

Częste otwieranie lodówki wiąże się z pojawianiem się wilgoci wewnątrz chłodziarki. W kontakcie z niską temperaturą dochodzi do powstawania szronu lub lodu. Jednak jak sobie poradzić z tym problemem? Sprawdź, co wpływa na to, że pojawia się lód w lodówce.

Lodówka świeżo po wyczyszczeniu wygląda świetnie, prawda? 😄 Brak wilgoci na ściankach, suche uszczelki i zero szronu. Niestety codzienne korzystanie z chłodziarki sprawia, że z biegiem czasu wewnątrz pojawia się coraz więcej wilgoci. A skroplona para wodna w pewnym momencie zaczyna zamarzać.

Lód i szron w lodówce to niestety częsta przypadłość. Na szczęście istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi. 😄

Skąd bierze się lód w lodówce?

Na początku chcę zaznaczyć, że skraplanie wody w lodówce jest zjawiskiem normalnym. Chłodziarka nie działa w sterylnych warunkach laboratoryjnych. Gdy wracamy z zakupów umieszczamy w niej produkty, na których odkłada się wilgoć. W kuchni gotuje się woda w czajniku oraz zupa w garnku. Para wodna przedostaje się do wnętrza chłodziarki, a następnie skrapla się na jej tylnej ściance.

Skąd bierze się lód w lodówce?

Budowa chłodziarki oczywiście uwzględnia takie zjawisko. Dlatego też na tylnej ściance znajduje się specjalny otwór skroplinowy, przez który woda jest odprowadzana na zewnątrz. 

Niestety częste otwieranie lodówki, połączone z dużą ilością pary wodnej oraz znacznymi różnicami temperatur prowadzi do tego, że sprężarka musi się częściej włączać, aby utrzymać odpowiednie warunki wewnątrz komory. Intensywna praca układu chłodzącego (w celu utrzymania niskiej temperatury w całej komorze), połączona z duża ilością wilgoci może prowadzić wprost do zamrożenia skraplającej się pary wodnej.

Para wodna zawsze zbiera się w najzimniejszym punkcie. Zatem najczęściej odkładać się ona będzie na tylnej ściance — tam, gdzie umieszczony jest parownik.

Co możesz zrobić, żeby lód nie odkładał się w lodówce?

Lód w lodówce może pojawić się w związku z nieprawidłową eksploatacją, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak działa lodówka. Mam dla Ciebie kilka porad, które pozwolą Ci uniknąć tego problemu. 😄

  • Nie wkładaj gorących produktów do lodówki — włożenie garnka ciepłej zupy do lodówki prowadzi do skroplenia dużej ilości wody na ściankach. Jeżeli tak robisz, możesz spodziewać się pojawienia lodu.
  • Produkty wilgotne (np. warzywa) trzymaj w specjalnych komorach (np. fresh czy bio).
  • Jeżeli w pobliżu lodówki znajduje się czajnik — staraj się nie otwierać drzwi do chłodziarki, gdy gotuje się woda. Para wodna zostanie bezpośrednio zaciągnięta do komory chłodziarki. 
  • Nie wypełniaj lodówki po brzegi — może to zakłócać przepływ zimnego powietrza wewnątrz. Może to prowadzić do zbyt częstego załączania się sprężarki.
  • Sprawdź także, czy nie masz ustawionej zbyt niskiej temperatury w lodówce. To także doprowadzi do zbyt częstego włączania sprężarki. 
Co możesz zrobić, żeby lód nie odkładał się w lodówce?

Lód w lodówce — naturalny proces, a może awaria?

Gdy mowa o zamrażarce, to tafle lodu są absolutnie dopuszczalne — oczywiście o ile urządzenie nie jest wyposażone w system Low Frost albo No Frost. Jednak nie powinno ich być w samej chłodziarce.

Przyczyna może leżeć w samej eksploatacji. Jeżeli jednak stosujesz się do podanych przeze mnie porad i nie widzisz poprawy — to lód w lodówce może być oznaką awarii. Przyczyn usterki może być kilka.

Nieszczelne drzwi

Nieszczelne drzwi stanowią duży problem dla chłodziarki. Układ chłodzący nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury, więc sprężarka chodzi niemal cały czas. Jednocześnie przez nieszczelne drzwi do chłodziarki stale przedostaje się para wodna z zewnątrz. Sam mechanizm powstawania lodu w lodówce już znasz — na pewno domyślasz się, że może to doprowadzić do pojawienia się szronu i lodowych tafli na ściankach urządzenia.

Czasem wystarczy dokładne umycie uszczelki. Po jej wyczyszczeniu, upewnij się, że działa ona prawidłowo. Żeby to sprawdzić możesz np. włożyć kartkę między uszczelkę a obudowę lodówki. Jeżeli kartka trzyma się mocno — to znaczy, że uszczelka działa prawidłowo. Jeżeli wypada — uszczelka nadaje się do wymiany. To na szczęście nie jest duży wydatek. 😄

Uszkodzony termostat 

Gorzej jeżeli uszkodzeniu uległ termostat. To właśnie ten element odpowiada za kontrolę temperatury wewnątrz chłodziarki. Jeżeli ulegnie on uszkodzeniu, to przestanie prawidłowo odczytywać temperaturę w urządzeniu. W konsekwencji będzie np. zbyt często włączać sprężarkę.

Awaria czujnika odszraniania

Jeżeli masz lodówkę z systemem odszraniania, a mimo wszystko na tylnej ściance pojawia się szron lub lód, to bardzo prawdopodobne, że awarii uległ właśnie czujnik odszraniania. 

Pamiętaj o tym, że takie systemy dopuszczają pojawienie się szronu i wilgoci, jednak po kilkunastu minutach powinny je samoistnie usunąć. Jeżeli problem pojawia się na dłużej niż kilka godzin — warto przyjrzeć się, czy czujnik działa prawidłowo. Istnieje duża szansa, że będzie on wymagać wymiany.

Droższe naprawy

Jeżeli problem nie leży w żadnej z powyższych przyczyn, niestety musisz liczyć się z nieco większymi wydatkami. Może to być jeszcze np.:

  • ubytek czynnika chłodzącego w układzie chłodzenia — co wiąże się z koniecznością wezwania serwisu, uszczelnienia układu i uzupełniania czynnika;
  • uszkodzony programator — w takim wypadku przyda się konsultacja z zaufanym elektronikiem. 
Lód w lodówce - naturalny proces, a może awaria?

Lód w lodówce — jak sobie z nim poradzić?

Wiesz już, jakie mogą być przyczyny powstawania lodu w lodówce. Jednak jak sobie z nim poradzić, gdy już się pojawi? 😄

Przede wszystkim:

  • przeczyść otwór odpływowy na tylnej ściance. Gdy będzie drożny, skroplona para wodna będzie efektywniej odprowadzana z komory;
  • odsuń potrawy od tylnej ścianki — ich zetknięcie może prowadzić do pojawienia się szronu czy lodu na produktach podczas intensywnej pracy sprężarki;
  • rozmroź i wyczyść lodówkę — pamiętaj o tym, że rozmrożenie lodówki i jej dokładne wyczyszczenie daje świetne efekty. W ten sposób efektywnie pozbędziesz się nie tylko szronu i lodu, ale także wilgoci z komory lodówki.

Widzisz, że sporadyczne umiarkowane ilości lodu w lodówce nie są powodem do alarmu. Może się to zdarzyć np. po większych zakupach czy w trakcie intensywnego gotowania przed świętami czy przyjęciem. Jednak, jeżeli dzieje się tak przez dłuższy czas — warto przyjrzeć się, czy przyczyna nie leży w usterce lodówki. 😄

4.5 6 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x