Zepsuty termostat w lodówce — jak usunąć usterkę? [objawy, przyczyny]

PoradyLodówki

Termostat stanowi jeden z kluczowych elementów każdej chłodziarki. To właśnie on odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury w lodówce. Zepsuty termostat w lodówce to spory problem — temperatura jest za wysoka, za niska albo stale się zmienia. W skrajnych przypadkach różnice temperatury — bez otwierania lodówki — mogą sięgać nawet kilkunastu stopni!

Na lodówce, której awarii uległ termostat, nie można oczywiście polegać. Jedzenie przechowywane w chłodziarce wymaga, aby temperatura była utrzymywana na określonym poziomie — w przeciwnym razie ciężko będzie utrzymać świeżość przechowywanych produktów. W przypadku awarii termostatu może zacząć pojawiać się na nich za dużo wilgoci, a w chłodziarce może pojawić się pleśń. 

Zatem — co zrobić w sytuacji, gdy awarii ulegnie jeden z głównych elementów układu chłodzenia? Czy od razu trzeba szykować się na konieczność wymiany całej lodówki? Na szczęście nie. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 😄

Termostat i jego rola w lodówce

Termostat to podzespół, który równie często co w lodówkach, spotykany jest np. w… samochodach. Rolą tego elementu jest utrzymanie temperatury na określonym poziomie. W przypadku chłodziarki — chodzi o temperaturę w komorze chłodzenia.

Termostat i jego rola w lodówce

Lodówka ma zamknięty obieg chłodzenia. Wszystkie elementy muszą harmonijnie działać, aby temperatura utrzymywała się na odpowiednim poziomie. O tym jak działa taki układ chłodzenia możesz dowiedzieć się z artykułu: Jak działa lodówka? Podstawy, które musisz wiedzieć.

Termostat decyduje o tym, w którym momencie:

  • sprężarka ma być włączona, 
  • sprężarka ma być wyłączona,

w zależności od aktualnej temperatury w komorze chłodzenia. Jeżeli podzespół ten ulegnie awarii — to chłodzenie ulega zaburzeniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to oznacza w praktyce.

Zepsuty termostat w lodówce — objawy

Jednym z najczęściej występujących objawów zepsutego termostatu jest wyłączenie sprężarki od razu po jej uruchomieniu. W takim wypadku sprężarka nie jest w stanie wychłodzić powietrza w komorze. Winny jest bardzo często termostat, który “nie dostrzega problemu” i wysyła informację, że nie ma potrzeby zmniejszania temperatury. 

W tym miejscu należą się jednak dwie uwagi. Jeżeli agregat w ogóle się nie włącza — to najprawdopodobniej awarii nie uległ sam termostat, ale np. sprężarka. Z kolei wyłączanie sprężarki po kilku sekundach może także — ale nie musi — oznaczać inne usterki (np. uruchamiające się zabezpieczenie przeciążeniowe na agregacie). 

Zepsuty termostat w lodówce - objawy

Drugi często spotykany objaw to sprężarka, która chodzi cały czas. Również i tutaj winny jest termostat, który wysyła błędną informację, że temperatura w lodówce wymaga obniżenia. W konsekwencji — przechowywane w chłodziarce jedzenie i picie zamarza (lub jest bliskie zamarznięcia), a lodówka zaczyna zużywać znacznie więcej prądu.

Jak wymienić termostat w lodówce?

Jeżeli już zdiagnozujesz usterkę i zauważysz, że problem na pewno tkwi w uszkodzonym termostacie — mam dla Ciebie dobrą wiadomość. 😄 Taki podzespół wystarczy wymienić na nowy — i z dużym prawdopodobieństwem chłodziarka zacznie z powrotem funkcjonować prawidłowo. 

Wymianę należy rozpocząć oczywiście od znalezienia części dopasowanej do Twojego modelu lodówki.

Gdy już zaopatrzysz się w podzespół do wymiany, cały proces przebiega bardzo prosto:

  1. Odłącz lodówkę od zasilania.
  2. Pozbądź się składników z komory chłodzenia. Warto w tym momencie zastanowić się nad rozmrożeniem lodówki, bo wymiana może zająć trochę czasu.
  3. Zlokalizuj termostat — powinien on znajdować się w obudowie umieszczonej na jednej ze ścianek lodówki.
  4. Zdemontuj stary termostat, pamiętając o odpięciu wszystkich przewodów oraz odpięciu kapilary od parownika. 
  5. Umieść nowy termostat na miejscu starego. Delikatnie rozwiń kapilarę, uważając, aby jej nie złamać.
  6. Przymocuj obudowę na termostat.
  7. Podłącz lodówkę do zasilania.
Jak wymienić termostat w lodówce?

Jak widzisz — wymiana termostatu nie jest szczególnie skomplikowana. Pamiętaj jednak, że podczas tej czynności musisz prawidłowo podłączyć podzespół oraz zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu z kapilarą — ten przewód naprawdę łatwo złamać.

Po wymianie termostatu lodówka powinna wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Koszt nowego podzespołu to przeważnie kilkadziesiąt złotych. Oczywiście warto zdecydować się na pomoc fachowca — jednak wówczas musisz liczyć się ze wzrostem kosztów wymiany. Tak czy inaczej — nawet wtedy naprawa usterki powinna zmieścić się w 150-200 złotych. 😄

Poradziłaś lub poradziłeś sobie z wymianą termostatu w lodówce? Koniecznie daj nam o tym znać w komentarzach! 😄

3.3 7 głosy
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x