Termostat stanowi jeden z kluczowych elementów każdej chłodziarki. To właśnie on odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury w lodówce. Zepsuty termostat w lodówce to spory problem — temperatura jest za wysoka, za niska albo stale się zmienia. W skrajnych przypadkach różnice temperatury — bez otwierania lodówki — mogą sięgać nawet kilkunastu stopni!
Na lodówce, której awarii uległ termostat, nie można oczywiście polegać. Jedzenie przechowywane w chłodziarce wymaga, aby temperatura była utrzymywana na określonym poziomie — w przeciwnym razie ciężko będzie utrzymać świeżość przechowywanych produktów. W przypadku awarii termostatu może zacząć pojawiać się na nich za dużo wilgoci, a w chłodziarce może pojawić się pleśń.
Zatem — co zrobić w sytuacji, gdy awarii ulegnie jeden z głównych elementów układu chłodzenia? Czy od razu trzeba szykować się na konieczność wymiany całej lodówki? Na szczęście nie. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 😄
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Termostat i jego rola w lodówce
Termostat to podzespół, który równie często co w lodówkach, spotykany jest np. w… samochodach. Rolą tego elementu jest utrzymanie temperatury na określonym poziomie. W przypadku chłodziarki — chodzi o temperaturę w komorze chłodzenia.
Lodówka ma zamknięty obieg chłodzenia. Wszystkie elementy muszą harmonijnie działać, aby temperatura utrzymywała się na odpowiednim poziomie. O tym jak działa taki układ chłodzenia możesz dowiedzieć się z artykułu: Jak działa lodówka? Podstawy, które musisz wiedzieć.
Termostat decyduje o tym, w którym momencie:
- sprężarka ma być włączona,
- sprężarka ma być wyłączona,
w zależności od aktualnej temperatury w komorze chłodzenia. Jeżeli podzespół ten ulegnie awarii — to chłodzenie ulega zaburzeniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to oznacza w praktyce.
Zepsuty termostat w lodówce — objawy
Jednym z najczęściej występujących objawów zepsutego termostatu jest wyłączenie sprężarki od razu po jej uruchomieniu. W takim wypadku sprężarka nie jest w stanie wychłodzić powietrza w komorze. Winny jest bardzo często termostat, który “nie dostrzega problemu” i wysyła informację, że nie ma potrzeby zmniejszania temperatury.
W tym miejscu należą się jednak dwie uwagi. Jeżeli agregat w ogóle się nie włącza — to najprawdopodobniej awarii nie uległ sam termostat, ale np. sprężarka. Z kolei wyłączanie sprężarki po kilku sekundach może także — ale nie musi — oznaczać inne usterki (np. uruchamiające się zabezpieczenie przeciążeniowe na agregacie).
Drugi często spotykany objaw to sprężarka, która chodzi cały czas. Również i tutaj winny jest termostat, który wysyła błędną informację, że temperatura w lodówce wymaga obniżenia. W konsekwencji — przechowywane w chłodziarce jedzenie i picie zamarza (lub jest bliskie zamarznięcia), a lodówka zaczyna zużywać znacznie więcej prądu.
Jak wymienić termostat w lodówce?
Jeżeli już zdiagnozujesz usterkę i zauważysz, że problem na pewno tkwi w uszkodzonym termostacie — mam dla Ciebie dobrą wiadomość. 😄 Taki podzespół wystarczy wymienić na nowy — i z dużym prawdopodobieństwem chłodziarka zacznie z powrotem funkcjonować prawidłowo.
Wymianę należy rozpocząć oczywiście od znalezienia części dopasowanej do Twojego modelu lodówki.
Gdy już zaopatrzysz się w podzespół do wymiany, cały proces przebiega bardzo prosto:
- Odłącz lodówkę od zasilania.
- Pozbądź się składników z komory chłodzenia. Warto w tym momencie zastanowić się nad rozmrożeniem lodówki, bo wymiana może zająć trochę czasu.
- Zlokalizuj termostat — powinien on znajdować się w obudowie umieszczonej na jednej ze ścianek lodówki.
- Zdemontuj stary termostat, pamiętając o odpięciu wszystkich przewodów oraz odpięciu kapilary od parownika.
- Umieść nowy termostat na miejscu starego. Delikatnie rozwiń kapilarę, uważając, aby jej nie złamać.
- Przymocuj obudowę na termostat.
- Podłącz lodówkę do zasilania.
Jak widzisz — wymiana termostatu nie jest szczególnie skomplikowana. Pamiętaj jednak, że podczas tej czynności musisz prawidłowo podłączyć podzespół oraz zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu z kapilarą — ten przewód naprawdę łatwo złamać.
Po wymianie termostatu lodówka powinna wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Koszt nowego podzespołu to przeważnie kilkadziesiąt złotych. Oczywiście warto zdecydować się na pomoc fachowca — jednak wówczas musisz liczyć się ze wzrostem kosztów wymiany. Tak czy inaczej — nawet wtedy naprawa usterki powinna zmieścić się w 150-200 złotych. 😄
Poradziłaś lub poradziłeś sobie z wymianą termostatu w lodówce? Koniecznie daj nam o tym znać w komentarzach! 😄