Pleśń w pralce — jak usunąć i jak się przed nią ustrzec?

PoradyPralki

Twoje ubrania mają specyficzny zapach, choć używasz sprawdzonych detergentów? A może z otwartego bębna pralki wydobywa się nieprzyjemna woń pleśni? Pleśń w pralce to niestety częsta przypadłość. Powodem jest grzyb, który się w niej rozwinął. Zobacz, co możesz zrobić, żeby się go pozbyć oraz dowiedz się — jak się przed nim chronić na przyszłość.

Pleśń w pralce nie jest domeną wyłącznie starych, zaniedbanych pralek stojących w piwnicy. Niestety może się ona pojawić w stosunkowo nowych urządzeniach. Przyczyna tkwi przede wszystkim w błędach w konserwacji.

Skutki pojawienia się pleśni lub grzyba w pralce są bardzo uciążliwe. Nie chodzi wyłącznie o nieprzyjemny zapach. Pleśń jest silnym alergenem, w związku z czym jej zaleganie może prowadzić do rozmaitych reakcji uczuleniowych u domowników. Co więcej — wżery pleśni mogą doprowadzić do szybszej eksploatacji niektórych podzespołów w pralce.

Widzisz więc, że nie jest to wyłącznie kwestia kosmetyczna. W związku z tym… jak sobie poradzić z takim problemem? 😄

Przede wszystkim — dokładnie wyczyść pralkę

Jeżeli w pralce pojawiła się pleśń, to trzeba ją jak najszybciej usunąć — zatrzymując jej dalsze rozprzestrzenianie się. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji.

Jaki środek użyć? To zależy od tego, co masz pod ręką. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie środka dedykowanego do czyszczenia pralki — takiego, który jest przeznaczony do usuwania pleśni. Możesz użyć nawet środka do czyszczenia toalet, albo… wybielacza. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na bardziej ekologiczne rozwiązanie — czyli sodę oczyszczoną z octem.

Pleśń w pralce - dokładnie wyczyść pralkę

Żeby upewnić się, że pleśń i grzyb zostaną usunięte z wnętrza pralki, musisz ustawić program prania bez wsadu z wykorzystaniem środka dezynfekującego. Temperatura prania powinna przewyższać 60 stopni Celsjusza. 

Jeżeli zdecydujesz się na silny środek czyszczący:

  • umieść środek wewnątrz bębna pralki;
  • ustaw program prania w wysokiej temperaturze;
  • po przeprowadzeniu prania otwórz drzwiczki i poczekaj do pełnego wysuszenia się pralki;
  • przeprowadź jeszcze jedno pranie bez wsadu — żeby mieć pewność, że środek dezynfekujący nie pozostawia zapachu.

Gdy wybierzesz sodę z octem:

  • wsyp sodę oczyszczoną bezpośrednio do bębna, a do pojemnika na proszek wlej ocet;
  • włącz pranie z temperaturą przynajmniej 60 stopni;
  • w przypadku widocznych skupisk pleśni lub grzyba — posyp je sodą, a po kilku minutach zwilż octem. W ten sposób usunięcie zanieczyszczenia będzie o wiele łatwiejsze.

Jeżeli interesują Cię domowe i ekologiczne sposoby, możesz puścić puste pranie wlewając do środka mieszankę soku z cytryny i wody utlenionej (w stosunku 1 do 2).

Ten krok pozwoli Ci na przeczyszczenie wnętrza pralki — przede wszystkim rurek łączących poszczególne elementy (np. bęben z pompą spustową).

Jednak samo przeczyszczenie wnętrza pralki to nie wszystko. Oprócz tego zadbaj w szczególności o:

  • fartuch pralki — czyli wystający gumowy element przy drzwiczkach. To właśnie tam najczęściej pojawia się pleśń. 
  • szufladę na proszek — to także miejsce, które jest szczególnie narażone na pojawianie się pleśni. Dobrym pomysłem jest demontaż całej szuflady i dokładne wymycie jej (np. w zmywarce).

Do czyszczenia miejsc z widocznymi ogniskami pleśni możesz wykorzystać np. środek do czyszczenia pralki lub domową miksturę (składającą się z wybielacza, octu i gorącej wody).

Pleśń w pralce a wymiana fartucha

Pleśń w pralce to nie tylko kwestia brzydkiego zapachu i kontaktu z alergenem. Rozwój tego typu zanieczyszczeń sprzyja zużyciu poszczególnych elementów w pralce. Bardzo często dotyczy to fartucha. Ze względu na liczne zagłębienia, to właśnie kołnierz jest szczególnie narażony na gromadzenie się wilgoci oraz zanieczyszczeń. 

Pleśń w pralce a wymiana fartucha

Przyjrzyj się dokładnie gumowym elementom przy drzwiczkach w pralce. Jeżeli pleśń zdążyła się tam już rozwinąć, to mogła zdecydowanie osłabić gumowe elementy, co doprowadzi do ich szybszego zużycia. A pojawienie się dziur w fartuchu może powodować np. wylewanie się wody podczas cyklu prania. 

Niestety w przypadku pojawienia się takich przetarć, konieczna jest wymiana całego elementu. To czasochłonna operacja — bowiem wymaga demontażu blatu górnego, drzwiczek oraz całego przedniego panelu. Jeżeli masz doświadczenie w tego typu naprawach — możesz zrobić to samodzielnie. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wezwanie fachowca. 😄

Pleśń w pralce – nie czekaj na jej pojawienie się!

Pralka jest w ciągłym kontakcie z wilgocią oraz detergentami — takie połączenie sprzyja rozwojowi pleśni. Wilgotny proszek, który odłoży się w trudno dostępnych szczelinach łatwo zacznie gnić, co z kolei doprowadzi do powstania grzyba czy pleśni. A w najlepszym przypadku pralka będzie brudzi Twoje ubrania.

Dlatego też tak bardzo istotne jest zapobieganie. Jak możesz to zrobić? Zastosuj się do poniższych porad:

  • regularnie czyść pralkę — podczas cotygodniowego sprzątania przetrzyj fartuch pralki oraz wymyj szufladę na proszek. Przynajmniej raz w miesiącu wyczyść filtr w pralce oraz puść program bez wsadu — za to ze środkiem do czyszczenia pralek;
  • pozostawiaj drzwiczki i szufladę otwarte po praniu — po zakończonym programie nie zamykaj szczelnie pralki. Musisz dać jej swobodnie wyschnąć. Jeżeli zamykasz drzwiczki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu, to popełniasz bardzo duży błąd — zapewniasz pleśni jeszcze lepsze warunki do rozwoju. 

Zakamarki pralki — z wilgocią i niewypłukanymi resztkami proszku — to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Jeżeli nie dbasz o regularną konserwację urządzenia, to narażasz się na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów. 

W związku z tym — im szybciej czyszczenie pralki wejdzie Ci w nawyk — tym lepiej dla Twojego sprzętu. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x