Ekspres na kapsułki czy ciśnieniowy — na który się zdecydować?

PorównaniaEkspresy do kawy

Rynek domowych ekspresów do kawy jest bardzo zróżnicowany. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się ekspresy kapsułkowe. Czy takie urządzenie ma sens? Na pewno ma ono wiele zalet, jednak czy nie lepiej zdecydować się na ekspres kolbowy lub automatyczny? Poznaj jego główne cechy i zobacz, czy ekspres na kapsułki jest dla Ciebie. 😄

Ekspres kapsułkowy kusi niewielkimi rozmiarami, szybkością przygotowywanej kawy i wygodą obsługi. Jednak kawosze często krytykują tego typu urządzenia wskazując, że dobrą kawę można wykonać wyłącznie w ekspresach kolbowych. Kto ma rację? 😄

Przyjrzyjmy się argumentom przemawiającym za konkretnymi urządzeniami, ponieważ może się okazać, że ekspres na kapsułki to idealne urządzenie dla Ciebie

Jak działa ekspres na kapsułki?

Przygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym jest bardzo prostewystarczy kilka prostych kroków:

  1. Włączasz ekspres, aby grzałka mogła się rozgrzać.
  2. Wkładasz kapsułkę z kawą do ekspresu.
  3. Naciskasz przycisk i czekasz, aż do filiżanki przeleje się kawa.

I tyle! 😄

Zauważ, że to naprawdę dziecinnie proste. Z takiego urządzenia bez trudu skorzysta każdy domownik — bez konieczności dbania o poprawną grubość zmielonych ziaren czy wybór odpowiedniego programu.

Jak działa ekspres na kapsułki?

Wszystko to jest możliwe, dzięki wykorzystaniu dedykowanych kapsułek. Wewnątrz nich znajduje się zmielona kawa w dokładnie ustalonej ilości do przygotowania konkretnego napoju. Jeżeli chcesz zrobić espresso — wybierasz kapsułkę i uruchamiasz urządzenie wybierając funkcję małej kawy. Jeżeli masz zamiar przygotować dużą kawę — musisz użyć odpowiedniej kapsułki i wcisnąć program przeznaczony dla dużych kaw. 

Ekspres wykonuje otwór w kapsułce, a następnie przepuszcza wodę przez jej zawartość. Co warte zaznaczenia — w kapsułce znajduje się szczelnie zamknięta kawa mielona. Nie jest to żadna kawa rozpuszczalna — jak nieraz można usłyszeć od przeciwników tego typu ekspresów. 😄

Jak nie ekspres na kapsułki to co?

Ekspresy kapsułkowe mają jednak swoich zagorzałych krytyków. Najczęściej tego typu urządzeniom przeciwstawiane są inne ekspresy ciśnieniowe.

Przyjrzyjmy się, o co chodzi.

Ekspres ciśnieniowy to bardzo szerokie pojęcie. Tak naprawdę obejmuje wszystkie urządzenia, w których do przygotowania kawy wykorzystuje się gorącą wodę pod dużym ciśnieniem. Mogą to być zarówno:

  • ekspresy kolbowe — gdzie do kolby wsypuje się zmieloną kawę;
  • ekspresy automatyczne — które samodzielnie mielą kawę, a następnie dokonują jej ekstrakcji.

Pamiętaj jednak, że ekspres na kapsułki to także forma ekspresu ciśnieniowego. 😄

Jak nie ekspres na kapsułki to co?

Oprócz tego możesz wybrać także ekspres przelewowy, w którym wrzątek swobodnie przelewa się przez zmieloną kawę umieszczoną w specjalnym filtrze. 

Więcej na temat różnic pomiędzy ekspresami przelewowymi i ciśnieniowymi dowiesz się z artykułu: Ekspres przelewowy a ciśnieniowy – który wybrać?

Porównajmy teraz ekspresy kapsułkowe z innymi formami ekspresów ciśnieniowych.

Wady i zalet ekspresów kapsułkowych i ciśnieniowych

Dlaczego ekspresy kapsułkowe mają tylu zwolenników? Przyjrzyjmy się zaletom tego typu urządzeń. Warto zwrócić uwagę chociażby na:

  • Niska cena urządzenia
    Są to ekspresy o bardzo prostej konstrukcji, co przekłada się na ich cenę. Są one znacznie tańsze od ekspresów kolbowych czy automatycznych.
  • Prostota obsługi
    Ekspresy kapsułkowe są wyjątkowo łatwe w obsłudze, a do zrobienia kawy wystarczy włożyć kapsułkę do urządzenia i nacisnąć przycisk. Tutaj w zasadzie nie ma czego zepsuć — kawa zawsze wyjdzie idealna. 😄
  • Czystość
    Przy ekspresie kapsułkowym nie ma mowy o wysypującej się kawie, jak w przypadku korzystania z ekspresów kolbowych.
  • Design i kompaktowe rozmiary
    Ekspres na kapsułki jest niewielki, zamknięty w zgrabnej obudowie. Dzięki temu możesz go umieścić nawet w niewielkiej kuchni.
  • Możliwość przygotowywania herbaty
    Tak, ekspresy kapsułkowe umożliwiają przygotowywanie nie tylko kawowych naparów. Po włożeniu odpowiedniej kapsułki z powodzeniem przygotujesz także idealną herbatę.

Czy przemawiają do Ciebie takie korzyści związane z zakupem ekspresu kapsułkowego? Z pewnością to urządzenie sprawia, że przygotowywanie kawy jest wyjątkowo proste i szybkie. 😄

Wady i zalet ekspresów kapsułkowych i ciśnieniowych

Niestety nie może być tak kolorowo. Wybierając ekspres na kapsułki, musisz liczyć się z poniższymi niedogodnościami:

  • Konieczność wyboru kapsułek konkretnego producenta
    Oferta może być bardzo szeroka, jednak jesteś niejako skazany na wybór wyłącznie ograniczonej liczby kapsułek.
  • Brak możliwości manualnych ustawień
    Możesz korzystać wyłącznie z zaprogramowanych trybów dopasowanych do konkretnych kapsułek.
  • Wysoka cena kapsułek
    Kawa w kapsułkach jest znacznie droższa niż kawa ziarnista czy mielona.
  • Duże zużycie plastiku
    Z jednej kapsułki zrobisz tylko jedną kawę. Na pewno zwiększy to ilość odpadów plastikowych w Twoim domu.

Jako ciekawostkę powiem Ci, że jeden z producentów ekspresów kapsułkowych, postanowił „dać drugie życie” zużytym kapsułkom i zachęca swoich klientów do ich recyklingu. Następnie z owych aluminiowych kapsułek powstają chociażby…rowery. 😄 Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

A jakie są wady i zalety ekspresów kolbowychDo największych atutów należy zaliczyć:

  • możliwość przygotowywania kawy według niemal dowolnych preferencji;
  • ciśnienie umożliwiające wykonanie idealnego espresso;
  • stosunkowo niewielkie rozmiary (w porównaniu do ekspresów automatycznych).
Wady i zalet ekspresów kapsułkowych i ciśnieniowych - ekspres kolbowy

Jednak musisz przy tym pamiętać, że ekspresy kolbowe:

  • są droższe od kapsułkowych;
  • są trudniejsze w obsłudze i wymagają umiejętnego doboru grubości i ilości kawy do konkretnego rodzaju przygotowywanego napoju;
  • wymagają samodzielnego zmielenia kawy w młynku (lub korzystania z kawy mielonej).

To może lepiej zdecydować się na ekspresy automatyczne? Do ich najważniejszych zalet należą:

  • prostota obsługi — możliwość przygotowania kawy po naciśnięciu jednego przycisku;
  • rozbudowane programy — są przeznaczone do kaw czarnych i mlecznych;
  • mielenie i przygotowywanie naparu w jednym urządzeniu — wystarczy, że wsypiesz dowolne ziarna kawowe do pojemnika, resztą zajmie się ekspres.
Wady i zalet ekspresów kapsułkowych i ciśnieniowych - automatyczny

Jednak — nie tak szybko. Ekspresy automatyczne mają także liczne wady. Zwróć uwagę chociażby na:

  • cenę urządzenia — kilkakrotnie wyższą od ekspresów na kapsułki;
  • konieczność skomplikowanego czyszczeniaodkamienianie, usunięcie fusów i opróżnienie tacki ociekowej to nie wszystko. Na pewno musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu m.in. systemu do spieniania mleka oraz głowicy zaparzającej kawę. Zaniedbania na tej płaszczyźnie mogą skutkować kwaśną kawą.

Zobacz przykłady ekspresów

Jak widzisz — wybór urządzenia wcale nie jest łatwy. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Zobacz przykłady urządzeń poszczególnych typów — i zauważ, że każde z nich może przygotowywać doskonałą kawę.

Ekspresy kapsułkoweprzykłady:

  • Tchibo Cafissimo mini — niewielki ekspres pozwalający przygotowywać kawę z szerokiej oferty kapsułek Tchibo, oferujący trzy poziomy parzenia (w zależności od typu zastosowanej kapsułki);
  • NESCAFE Dolce Gusto KRUPS Lumio — nowocześnie wyglądający ekspres pozwala cieszyć się kawą z kapsułek Nescafe Dolce Gusto. Warto zaznaczyć, że umożliwia on także przygotowywanie kaw i herbat na zimno;
  • DeLonghi Inissia — niewielki ekspres wyposażony w zbiornik o pojemności 1 litra. Umożliwia korzystanie z szerokiej oferty kapsułek Nespresso.

Gdy mowa o ekspresach kolbowych, warto przyjrzeć się chociażby poniższym modelom:

  • Sencor SES 4040BK — z funkcją szybkiego ogrzewania wstępnego oraz wyjmowanym systemem do spieniania mleka;
  • KRUPS Calvi Latte XP345810 — wyposażony m.in w dyszę parową pozwalającą na przygotowywanie idealnego cappuccino;
  • DeLonghi Dedica — z wbudowanym systemem spieniania mleka oraz wyjmowaną tacką ociekową, co umożliwia wygodne przygotowywanie kaw długich.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych, warto zwrócić uwagę chociażby na:

  • Siemens TE651319RW — z automatycznym systemem spieniania mleka, podwójnym systemem mielenia i wygodnym panelem sterowania;
  • Philips 5400 — wykorzystujący system do spieniania mleka i posiadający intuicyjny, dotykowy panel sterowania ułatwiający przygotowywanie 12 kaw (czarnych i mlecznych);
  • Jura ENA 8 — z wbudowanym ekspresowym młynkiem, możliwością obsługi za pomocą smartfona oraz systemem ekstrakcji pulsacyjnej (pozwalającym na uzyskanie idealnego espresso czy ristretto).

Czy po zapoznaniu się z tym artykułem zdecydujesz się na zakup ekspresu kapsułkowego? A może jednak wybierzesz inny ekspres ciśnieniowy? Powiedz, które cechy i korzyści są dla Ciebie najbardziej istotne przy wyborze ekspresu. 

Mam nadzieję, że uda Ci się wybrać taki ekspres, który idealnie sprosta Twoim oczekiwaniom. Taki, dzięki któremu przygotowywana kawa będzie nie tylko idealna w smaku, ale też jej przygotowywanie będzie po prostu dla Ciebie wygodne i intuicyjne. 😄

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x