Pochłaniacz i wyciąg — czym różnią się od siebie te dwa typy okapów?

PorównaniaOkapy

Okap to określenie, którym nazywa się dwa typy urządzeń — pochłaniacz oraz wyciąg. Mają one jedną kluczową różnicę i odnosi się ona do sposobu radzenia sobie z kuchennymi zapachami. Podczas gdy wyciąg odprowadza powietrze poza mieszkanie, to pochłaniacz filtruje je za pomocą aktywnych filtrów. Co z tego wynika? Dowiedz się!

Okap to niemal podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Jednak w zależności od tego, jaki typ urządzenia zamontujesz, jego wydajność i sposób działania okapu mogą być zupełnie inne. 😄

Czy instalując okap zależy Ci na przefiltrowaniu powietrza z kuchni? A może wolisz, aby powietrze było odprowadzane na zewnątrz mieszkania? Wiedz o tym, że wyciąg pozwoli Ci na oba tryby pracy, a pochłaniacz umożliwi tylko jeden sposób filtrowania powietrza.

Chcesz poznać szczegóły? Czytaj dalej! 

Pochłaniacz i wyciąg — co mają ze sobą wspólnego?

Zarówno pochłaniacz, jak i wyciąg nazywa się zbiorczo okapem. Sprzęt ten może występować w różnych wersjach, zróżnicowanych pod względem wyglądu czy sposobu zabudowy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jaki okap do kuchni wybrać?

Nieważne czy mówimy o pochłaniaczu czy o wyciągu — w przypadku obu tych urządzeń ich głównym zadaniem jest pozbycie się zapachów kuchennych oraz wilgoci. Umieszcza się je nad płytą grzewczą, aby móc efektywnie zasysać powietrze, które następnie jest albo filtrowane, albo odprowadzane.

Pochłaniacz i wyciąg — co mają ze sobą wspólnego?

Zarówno pochłaniacz, jak i wyciąg (działający w trybie pochłaniacza) wykorzystuje filtry, oczyszczające powietrze w kuchni. Mowa o:

  • filtrach przeciwtłuszczowych — czyli metalowej siatce, przez którą przechodzi filtrowane powietrze. W niektórych modelach wykorzystuje się także jednorazowe filtry z materiału, które należy wymieniać co kilka miesięcy.
  • aktywnych filtrach węglowych — które efektywnie oczyszczają powietrze z zapachów. Nie można ich myć, w związku z czym należy pamiętać o ich regularnej wymianie.

Jednak główne podobieństwa kończą się w tym miejscu. 

Kluczowe różnice — i co z nich wynika?

Najważniejsza różnica pomiędzy pochłaniaczem a wyciągiem wiąże się z tym, że:

  • pochłaniacz — zasysa powietrze, które jest następnie przepuszczane przez system filtrów i wraca do pomieszczenia, czyli urządzenie działa w obiegu zamkniętym.
  • wyciąg — zasysa powietrze, które jest następnie odprowadzane poza mieszkanie. Warto zaznaczyć, że wyciąg może pracować także w trybie pochłaniacza (po zainstalowaniu filtrów węglowych).

W związku z odmiennym trybem pracy tych urządzeń, bardzo istotną różnicą jest sposób montażu. Wyciąg musi być podpięty do kanału wentylacyjnego w celu odprowadzania powietrza z kuchni. Pochłaniacz nie ma takiego wymogu.

Efektywność pochłaniacza w dużej mierze zależy od aktywnych filtrów węglowych, które odpowiadają za oczyszczanie zapachów i zanieczyszczeń. Niestety wymagają one regularnej wymiany — w zależności od zaleceń producenta, może wystąpić konieczność wymiany nawet co 3 miesiące.

Bardzo istotna różnica w działaniu pochłaniacza oraz wyciągu odnosi się do kwestii pary wodnej w powietrzu. Sposób działania wyciągu — oparty na odprowadzaniu powietrza na zewnątrz pomieszczenia — pozwala na efektywne radzenie sobie z problemem wilgoci w kuchni. W przypadku pochłaniacza, gdzie powietrze po przefiltrowaniu wraca z powrotem do pomieszczenia, trzeba liczyć się z dużą wilgocią w mieszkaniu przy intensywnym gotowaniu. 

Pochłaniacz - Kluczowe różnice — i co z nich wynika?

A co z ciepłem w pomieszczeniu? Niestety osoby korzystające z wyciągu często skarżą się na wychładzanie kuchni przez wyciąg. W przypadku pochłaniacza problem ten nie występuje. 

Nie można też pominąć kwestii głośności. Pochłaniacz — mimo tego, że jest mniej wydajny od wyciągu — wytwarza znacznie więcej hałasu podczas pracy.

Podsumowując: funkcje pochłaniacza i wyciągu — choć obie mają na celu oczyszczenie powietrza w kuchni podczas gotowania — różnią się pod względem wydajności. Odprowadzanie powietrza na zewnątrz pomieszczenia ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. 😄

Niestety istnieje pewna przeszkoda nie do przeskoczenia — wyciąg wymaga zapewnienia indywidualnego kanału wentylacyjnego. Nie możesz po prostu podłączyć się do komina z wentylacją grawitacyjną. W praktyce oznacza to, że w wielu mieszkaniach po prostu nie ma możliwości zainstalowania tego typu okapu. Ze względów bezpieczeństwa nie wyrazi na to zgody spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa.

Na szczęście nie oznacza to, że w mieszkaniu będziesz skazany na “kuchenne zapachy”. Dzięki pochłaniaczowi lub wyciągowi z funkcją pochłaniacza, powietrze jest oczyszczane za pomocą systemu aktywnych filtrów. 😄

Pamiętaj również o tym, jak istotne jest czyszczenie okapu. Aby robić to dobrze, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Czyszczenie okapu — jak to zrobić? Konserwacja obudowy, filtra i wnętrza.

0 0 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x