Jak działa pralka? To naprawdę warto wiedzieć! Sprawdź.

PoradyPralki

Pralka to urządzenie, które traktujemy niemal za pewnik. Korzystamy z niej kilka razy w tygodniu — a nieraz nawet i częściej. Choć z tego typu urządzeń korzystamy przez całe życie, to nie każdy może powiedzieć, że wie, jak działa pralka. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co sprawia, że po zakończonym praniu możesz wyjąć z bębna czyste ubrania — to koniecznie czytaj dalej. 😄

Podstawowe sprzęty AGD i RTV spowszedniały nam na tyle, że często nie zastanawiamy się nawet, jak one działają. No… przynajmniej do czasu, w którym nie pojawi się usterka, którą chcielibyśmy szybko naprawić. W takiej sytuacji na szybko poszukujemy informacji dotyczących możliwych usterek i dopiero wtedy próbujemy się zastanawiać do czego służą konkretne podzespoły.

Jeżeli pomyślisz o tym, że bez pralek wróciłaby konieczność ręcznego prania ubrań, to z pewnością poczułbyś pewnego rodzaju respekt do takiego urządzenia. 😄

Nawet podstawowa wiedza dotycząca tego, jak działa pralka, pozwoli Ci na prawidłowe korzystanie z takiego urządzenia. Być może dzięki temu unikniesz niepotrzebnej usterki? 

Bez obaw — postaram się przedstawić to w sposób jasny i zrozumiały. 😄

Jak działa pralka — programator

Po włożeniu ubrań do bębna i wsypaniu proszku do prania (i wlaniu płynu do płukania) do szufladki, przystępujesz do wyboru odpowiedniego programu prania. Robi się to za pomocą programatora — czyli modułu sterującego pralki

Jak działa pralka — programator

W zależności od posiadanego modelu może to być bardziej lub mniej skomplikowany układ elektroniczny, sterujący całym procesem prania. Robisz to przy pomocy pokrętła i rozmaitych przycisków. Wybór odpowiedniego programu będzie mieć wpływ na:

  • temperaturę wody, 
  • zużycie wody,
  • czas cyklu prania,
  • prędkość wirowania.

Po uruchomieniu programu, blokują się drzwiczki i rozpoczyna się pranie. Zastanawia Cię, jak to teraz wygląda? Koniecznie czytaj dalej! 😄

Woda w pralce — skąd się bierze i co się z nią dzieje?

Wszystko zaczyna się od elektrozaworu. Jest on granicznym podzespołem pralki. To do niego trafia woda przepływająca poprzez podłączoną rurę dopływową. Elektrozawór otwiera się i zamyka w zależności od ilości wody wewnątrz urządzenia. Stanowi zabezpieczenie przed przelaniem. Za odpowiedni poziom wody w pralce odpowiada hydrostat. Niestety bez wody — nie ma prania, jeżeli jednak pralka nie pobiera wody, to można oznaczać drobny problem.

Co się dzieje z wodą? Oczywiście nie trafia ona bezpośrednio do bębna. Najpierw musi przejść przez dozownik. To właśnie w tym miejscu wypłukuje ona proszek lub płyn do płukania (w zależności od etapu cyklu oraz ustawionego programu) z szufladki, w której je umieściłeś.  

Następnie jest ona podgrzewana do poziomu zaprogramowanego podczas ustawiania programu. Do tego procesu niezbędna jest grzałka. 😄

Poruszanie bębna — i co dalej?

Na tym etapie mamy już podgrzaną wodę, która jest już zmieszana z proszkiem. Jeżeli korzystasz z kapsułek do prania — to dopiero teraz ma miejsce ich rozpuszczenie. 

W następnym kroku programator wysyła sygnał do silnika, że czas rozpocząć pracę. Jednostka ta zaczyna poruszać bębnem za pomocą paska napędowego.

Bęben pralki obraca się w jedną i drugą stronę, dzięki czemu ubrania uderzają się o siebie oraz o powierzchnię bębna, jednocześnie namaczając się w detergencie połączonym z wodą. W dużej mierze to właśnie od detergentu (a także jego ilości) zależy skuteczność usuwania zabrudzeń z ubrań. Ten etap prania może trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut — w zależności od ustawionego programu. 

Poruszanie bębna — i co dalej?

W następnym kroku woda jest wypompowywana z wnętrza pralki. Pompa odpływowa kieruje ją do węża odpływowego, a następnie jest ona odprowadzana do kanalizacji. W zależności od ustawionego może teraz nastąpić drugi etap prania — czyli ponowne pobranie proszku (z drugiej przegródki) i dalsze obracanie bębna. Natomiast w przypadku trybów ekspresowych cykl przechodzi teraz do etapu płukania.

Podczas płukania elektrozawór ponownie przepuszcza wodę przez szufladkę. Jeżeli do odpowiedniej przegródki został wlany płyn do płukania, to rozpuszcza się on w wodzie i jest kierowany do bębna. Następnie silnik ponownie porusza bębnem w obie strony — dzięki czemu ubrania mogą się wypłukać w czystej wodzie. 😄

W tym momencie pojawia się kolejny etap — wypompowanie czystej wody. Po nim rozpoczyna się wirowanie. Silnik rozpędza bęben do wyższych prędkości (w zależności od programu i modelu pralki może to być np. 600, 800 czy nawet 1500 obrotów na minutę). Ubrania poruszające się w bębnie podczas obijania wytrącają z siebie resztki wody. 

Po udanym wirowaniu następuje wyłączenie silnika i zakończenie cyklu prania. Możesz juz otworzyć pralkę, by wyjąć czyste i odwirowane ubrania. 😄

Jak działa pralka — cisi bohaterowie

Tak mniej więcej wygląda schemat działania pralki. Podsumujmy — w cyklu prania wzięli udział:

  • programator, który wysłał sygnał do
  • elektrozaworu (kontrolowanego przez hydrostat), który przelał wodę przez
  • dozownik. Woda po wymieszaniu z proszkiem przeszła przez
  • grzałkę, która zapewniła jej odpowiednią temperaturę. Następnie woda trafiła do
  • bębna, który został wprawiony w ruch przez
  • silnik elektryczny, napędzający bęben poprzez
  • pasek napędowy. Po etapie prania woda została odprowadzona przez
  • pompę odpływową.
Jak działa pralka — cisi bohaterowie

To jednak nie wszystkie podzespoły pralki biorące udział w cyklu prania. Trzeba jeszcze pamiętać o przynajmniej kilku innych podzespołach, takich jak np.:

  • łożyska — dzięki którym bęben pralki może się płynnie poruszać;
  • amortyzatory — które sprawiają, że pralka nie skacze po łazience podczas wirowania;
  • blokada elektromagnetyczna — chroniąca przed przypadkowym otwarciem drzwiczek w trakcie prania;
  • fartuch pralki — zapewniający szczelność urządzenia;
  • zabierak — odpowiadający za mieszanie się ubrań w pralce;
  • filtr pompy — chroniący przed zatarciem się pompy przez rozmaite zanieczyszczenia (np. skarpetki, monety, guziki lub inne rzeczy, które mogły przypadkiem pozostać w kieszeniach pranych ubrań)
  • węże połączeniowe — umożliwiające przepływ wody pomiędzy poszczególnymi podzespołami urządzenia. 

Widzisz, że pralka to całkiem sprytnie zaprojektowane urządzenie. 😄

Na uwagę zasługuje fakt, że z podobnego schematu korzystają także najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenia na rynku. Oczywiście mogą być one wzbogacone również o funkcje związane z suszeniem (pralko-suszarki), praniem bąbelkowym czy też wykorzystaniem gorącej pary podczas prania — jednak podstawy działania są zawsze takie same.

Mam nadzieję, że teraz — wiedząc jak działa pralka — nie będziesz już się tak denerwować, że pranie musi tyle trwać. Liczę, że taka znajomość podstawowych zasad funkcjonowania pralki pozwoli Ci na szybkie zdiagnozowanie problemu w przypadku ewentualnej usterki, takiej jak np. to, że pralka nie wypompowuje wody, przecieka albo nie włącza się.

Kończąc – taka wiedza może Ci się również przydać przy czyszczeniu pralki, dzięki czemu sprzęt będzie służył Ci latami. 😄

3 1 głos
Ocena publikacji

Podobne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu.x
()
x