Projektując kuchnię, oprócz lodówki i płyty grzewczej nie może zabraknąć w niej także piekarnika. Jednak jaki piekarnik wybrać, żeby nie tylko dobrze wyglądał w Twojej zabudowie, ale przede wszystkim… był wydajny i wygodny w obsłudze? Przyjrzyj się funkcjom, na jakie warto zwrócić uwagę podczas wybierania piekarnika do zabudowy.
Piekarnik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Przygotowuje się w nim różnego rodzaju ciasta, zapiekanki, pizze, mięsa, ryby i warzywa. Można śmiało powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju kuchenne centrum dowodzenia. 😄
W związku z powyższym nie można wybrać “pierwszego lepszego” piekarnika do zabudowy. Warto poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się oferowanym funkcjom, prostocie obsługi a także wydajności energetycznej urządzenia.
Na wstępie zaznaczę także, że poniższy poradnik dotyczy piekarników elektrycznych. Te gazowe są już dzisiaj w zdecydowanym odwrocie i są trudno dostępne.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Umiejscowienie piekarnika
Na początek musisz zdecydować się, gdzie chcesz umieścić piekarnik do zabudowy. Tak naprawdę istnieją dwie najpopularniejsze opcje:
- piekarnik pod blatem — to bardzo popularne rozwiązanie polega na tym, że piekarnik do zabudowy jest wkomponowany w ciąg szafek. Może być umieszczony bezpośrednio pod płytą grzewczą lub też w innym miejscu w kuchni;
- piekarnik w kolumnie — możesz zdecydować się także na umiejscowienie piekarnika w zabudowie na podwyższeniu. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie na pewno wygodniejsze. Musisz się jednak liczyć z tym, że wprowadzenie kolumny zabudowy w kuchni na pewno zmniejszy powierzchnię roboczą Twojego blatu.
Jeżeli już wiesz o tym, gdzie chcesz umieścić piekarnik, przejdźmy do kolejnej kwestii — czyli jego pojemności. 😄
Pojemność piekarnika
Najpopularniejsze dostępne na rynku piekarniki do zabudowy oferują pojemność w zakresie od 40 do nawet 90 litrów. To spora różnica.
W przypadku mniejszych piekarników musisz liczyć się z pewnymi trudnościami. Nie zmieści się w nich np. gęsiarka czy inne duże naczynia żaroodporne. Jeżeli więc z piekarnika korzystasz wyłącznie okazjonalnie i nie zależy Ci na pieczeniu indyka na świąteczne przyjęcie, to taka pojemność może być dla Ciebie zdecydowanie wystarczająca.
Co więcej — piekarnik o pojemności 40 litrów bardzo dobrze prezentuje się w zabudowie kolumnowej.
Pamiętaj jednak, że standardowa pojemność piekarnika to ok. 60-65 litrów. I to właśnie taka pojemność pozwala wygodnie przygotowywać większość potraw — od ciast po rozmaite mięsa.
Czy tylko zwykłe pieczenie? Przegląd najciekawszych funkcji
Przejdźmy do kolejnej niezwykle istotnej kwestii — czyli tego, co faktycznie oferuje dany piekarnik. Podstawowe urządzenia są wyposażone w dwie grzałki umożliwiające:
- grzanie górne;
- grzanie dolne;
- grzanie góra+dół.
Jednak takie funkcje to absolutna podstawa i większość piekarników oferuje znacznie więcej. Wśród oferowanych funkcji możesz spotkać np.:
Termoobieg
To bardzo popularny tryb stosowany już w większości produktów dostępnych na rynku. Dzięki wentylatorowi gorące powietrze krąży równomiernie wokół pieczonych potraw, docierając do nich ze wszystkich stron. Dzięki tej funkcji możesz zmniejszyć temperaturę oraz czas potrzebny na przygotowanie niektórych wypieków.
Grill
Możliwość grillowania w piekarniku jest bardzo niedocenianą funkcją. Tak naprawdę dzięki tej opcji możesz zapewnić sobie namiastkę klasycznego grilla w domowej kuchni. Układając warzywa lub mięsa bezpośrednio pod grzałką grillową, będą one przypiekane w bardzo wysokiej temperaturze — a więc zachowując smak wewnątrz potrawy, a przy tym… znacznie szybciej. Takie przygotowywanie posiłków zdecydowanie zmniejsza zapotrzebowanie na stosowanie dodatkowych tłuszczów podczas obróbki.
Rozmrażanie
To bardzo przydatna funkcja, która kojarzona jest przede wszystkim z kuchenkami mikrofalowymi. Dzięki niej możesz w szybki i zdrowy sposób rozmrozić potrawy wyjęte prosto z zamrażarki — to świetny sposób, gdy zależy Ci na czasie.
Funkcja pary
Ta funkcja jest wprowadzana w wielu nowych sprzętach z wysokiej półki. Możliwość łączenia funkcji pieczenia i parowania pozwala na przygotowywanie zdrowych i pełnych smaku potraw z minimalną ilością tłuszczu. Precyzyjne ustawianie proporcji parowania i pieczenia sprawia, że dzięki tej funkcji możesz przygotować zarówno delikatne brokuły oraz np. soczystego kurczaka z chrupiącą skórką.
Dwie strefy pieczenia
Coraz więcej piekarników umożliwia przygotowywanie potraw w dwóch oddzielnych strefach piekarnika bez obaw o łączenie się zapachów. Najczęściej funkcja ta wiąże się z koniecznością włożenia szczelnej przegrody dzielącej komorę piekarnika. Niektóre urządzenia są wyposażone także w dzielone drzwi, pozwalające na odrębny dostęp do każdej strefy pieczenia.
Wbudowana mikrofala
Jeżeli zależy Ci na wyjątkowo szybkim przygotowywaniu lub podgrzaniu potraw, funkcja wbudowanej mikrofali może być dla Ciebie bardzo dobrą propozycją. Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w niewielkich piekarnikach, jednak możesz się z nim spotkać także w niektórych urządzeniach o większych pojemnościach.
Ekspresowe nagrzewanie
Standardowe nagrzewanie piekarnika do temperatury 180-200 stopni trwa średnio ok. 10 minut. Niektóre urządzenia są wyposażone w funkcję ekspresowego grzania — dzięki temu można skrócić czas potrzebny do nagrzania komory nawet o połowę. 😄
Które z tych funkcji są dla Ciebie ważne? Termoobieg czy grill stają się powoli standardem. Natomiast możliwość łączenia parowania z pieczeniem to naprawdę ciekawy sposób na przygotowywanie zdrowych potraw. Jeżeli to właśnie walory odżywcze są dla Ciebie priorytetem, to na pewno warto zastanowić się nad taką funkcją.
Zakres temperatur
Piekarniki umożliwiają pieczenie w temperaturze od 30 do 300 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że rzadko które urządzenie oferuje aż tak szeroki zakres. Najczęściej będzie to od ok. 60 do 230 stopni.
Czy warto zaprzątać sobie głowę tym parametrem?
To zależy od tego, czego oczekujesz od piekarnika.
Niskie temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza świetnie sprawdzają się podczas wyrastania ciasta — w zamkniętej komorze piekarnika będzie mieć do tego świetne warunki. Możliwość ustawienia piekarnika na 40 stopni przyda Ci się podczas suszenia owoców, warzyw, ziół i grzybów.
A czy w każdej kuchni potrzebny jest piekarnik umożliwiający pieczenie w temperaturze sięgającej aż 300 stopni?
Raczej nie. Jednak, gdy zależy Ci np. na pieczeniu pizzy — to na pewno docenisz taką możliwość. Oczywiście ta temperatura jest znacznie niższa niż w piecach opalanych drewnem (450-500 stopni), jednak i tak sprawi ona, że Twoja margheritta czy pepperoni będzie znacznie lepsza. 😄
Automatyczne programy pieczenia — na czym polegają?
Wiele piekarników oferuje możliwość skorzystania z gotowych programów do pieczenia.
Na czym polega takie rozwiązanie?
Otóż dzięki nim możesz szybko i wygodnie wybrać najbardziej optymalne warunki pieczenia do konkretnej potrawy. Dzięki temu możesz przygotować np. ziemniaki opiekane, bezę, pieczoną jagnięcinę czy szparagi bez konieczności zastanawiania się nad tym, które funkcje i jaką temperaturę piekarnika ustawić.
Niektóre urządzenia mają nawet funkcję automatycznego pieczenia ciast, które na podstawie wilgotności w komorze stwierdzają, czy wypiek jest już gotowy.
Dużym atutem jest także możliwość ustawienia programu użytkownika. Dzięki temu możesz zapisać kilka najczęściej stosowanych trybów i temperatur pieczenia, co zdecydowanie ułatwi Ci powtórzenie przygotowania udanych wypieków w przyszłości.
Rodzaj sterowania
Nawet najprostszy piekarnik do zabudowy powinien oferować możliwość wygodnego sterowania. Podstawowe sterowanie opiera się na systemie pokręteł i przycisków. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak np. ustawienie precyzyjnej temperatury może przysporzyć nieco trudności.
Sensoryczne sterowanie piekarnikiem jest zdecydowanie wygodniejsze. Zwłaszcza, gdy towarzyszy temu czytelny ekran, na którym dokładnie widać wszystkie ustawione funkcje.
Timer
Zwykły minutnik to już dzisiaj standard w piekarnikach. Dzięki niemu nie potrzebujesz liczyć czasu pieczenia np. w smartfonie.
Jednak w zależności od modelu możesz liczyć także na:
- ustawienie czasu pieczenia — czyli automatyczne wyłączenie piekarnika po określonym czasie;
- opóźnieniu startu pieczenia — czyli możliwość uruchomienia piekarnika po upływie określonego czasu.
Zabezpieczenia przed dziećmi
Jeżeli jesteś singlem, to kwestia zabezpieczeń piekarnika przed dziećmi nie jest dla Ciebie kluczowa. 😄
Jednak, gdy piekarnik będzie zamontowany w domu lub w mieszkaniu, w którym żyje gromadka dzieci, to skuteczne zabezpieczenia okazuje się ogromnie ważne.
Najczęściej stosowane zabezpieczenia to:
- blokada drzwiczek — po jej włączeniu nie ma możliwości otwarcia drzwi;
- blokada panelu sterującego — chroniąca przed zmianą temperatury lub sposobu pieczenia;
- chłodny front — dzięki któremu dziecko nie oparzy się dotykając drzwiczek działającego piekarnika.
Prowadnice
Bardzo istotnym elementem piekarnika są prowadnice. To właśnie one decydują o tym, czy można wygodnie włożyć przygotowywany posiłek do komory oraz zajrzeć do niego podczas piekarnika.
Najczęściej spotykane prowadnice to:
- prowadnice teleskopowe — uznawane za najwygodniejsze. Dzięki nim możesz wygodnie wysunąć całą blachę lub ruszt bez obaw, że naczynie zsunie się podczas tej czynności. Niestety najczęściej prowadnica teleskopowa jest montowana tylko na jednej wysokości;
- drabinki — czyli metalowe wystające elementy, w które wsuwa się blachę lub ruszt. Są łatwe do utrzymania w czystości, jednak należy zachować ostrożność podczas zaglądania do potrawy podczas pieczenia — może się ona łatwo zsunąć;
- wyżłobienia — to najmniej sensowne rozwiązanie. Nie chronią przed zsunięciem się rozgrzanego naczynia podczas operowania blachą czy rusztem, a przy tym trudno je utrzymać w czystości.
Czyszczenie piekarnika
Jeżeli chcesz długo cieszyć się swoim sprzętem AGD, musisz zadbać o jego prawidłową konserwację. Tak samo jest w przypadku piekarników do zabudowy.
Bardzo dużym udogodnieniem w sprzętach z wyższej półki jest możliwość samoczyszczenia piekarnika. Dzięki temu rozwiązaniu, nie musisz zastanawiać się jak wyczyścić piekarnik — urządzenie zrobi to za Ciebie. 😄
Do wyboru masz:
- Funkcje pyrolizy
podczas której piekarnik rozgrzewa się do 500 stopni, w związku z czym wszystkie zabrudzenia zamieniają się w pył, a Ty musisz wyłącznie przetrzeć wnętrze komory po przeprowadzonym trybie czyszczenia. - Wkłady katalityczne
absorbujące, a następnie spalające brud podczas pieczenia, jak również po jego zakończeniu w ramach dopalania katalitycznego. Wkłady katalityczne umieszczone są na ściankach komory piekarnika od wewnątrz. Niestety wymagają one okresowej wymiany. Poza tym to rozwiązanie nie jest tak dokładne jak czyszczenie za pomocą pyrolizy. - Czyszczenie parowe
funkcja ta zdecydowanie ułatwia pozbycie się zaschniętych zabrudzeń wewnątrz komory piekarnika. Podczas tego trybu do naczynia na dole piekarnika wkłada się pojemnik z wodą, a następnie uruchamia się tryb czyszczenia. Po zmiękczeniu zabrudzeń przez parę należy już tylko przetrzeć wnętrze piekarnika mokrą ścierką.
Wyposażenie
Do standardowego wyposażenia piekarnika należą:
- blacha płytka;
- blacha głęboka;
- ruszt.
Jednak w niektórych urządzeniach możesz liczyć na dodatkowe elementy, które zdecydowanie przydadzą się podczas wypieków. Są to np.:
- rożen — idealny do przygotowywania szaszłyków, kurczaków lub innych potraw, w których istotne jest równomierne upieczenie ze wszystkich stron;
- termosonda — dzięki niej możesz umieścić czujnik temperatury wewnątrz ciasta lub pieczeni i kontrolować, czy potrawa jest już gotowa;
- miska do gotowania na parze — idealna do przygotowywania zdrowych potraw bez tłuszczu;
- kamień do pizzy — pozwalający na przygotowywanie pizzy bliskiej tej znanej z pieców opalanych drewnem.
Zasilanie
Przy wyborze piekarnika, przyjrzyj się także kwestii… zasilania piekarnika. Dlaczego to takie ważne?
Otóż na rynku dostępne są urządzenia działające przy napięciu 230V lub przy 400V. Pamiętaj o tym, że do uruchomienia tych drugich konieczne jest posiadanie trójfazowej instalacji elektrycznej w domu.
Jeżeli kupisz piekarnik wymagający 400V, to nie będziesz mieć możliwości jego uruchomienia przy standardowej jednofazowej instalacji.
Na szczęście zdecydowana większość urządzeń wymaga napięcia 230V — czyli nie będziesz musiał inwestować w usługi elektryka. 😄
Energooszczędność
Zużycie prądu przez piekarnik to kwestia, której nie możesz lekceważyć. Urządzenia te zużywają sporo energii elektrycznej, w związku z tym mogą mieć duży wpływ na wysokość Twoich rachunków za prąd.
Na rynku dostępne są urządzenia o klasach energooszczędności:
- A — tę klasę oferuje większość piekarników;
- A+ — piekarniki w tym standardzie są bardziej energooszczędne. Będą to urządzenia z nieco wyższej półki cenowej;
- A++ — rzadko który piekarnik może pochwalić się taką energooszczędnością. Aby kupić takie urządzenie trzeba wydać już powyżej 5 tysięcy złotych.
Pamiętaj jednak, że jeżeli będziesz korzystać z piekarnika na “najwyższych obrotach”, to i tak musisz liczyć się ze sporym zużyciem energii elektrycznej przez to urządzenie.
Wiesz już, jaki wybrać piekarnik do zabudowy? Mam nadzieję, że tak. 😄Widzisz, że podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo czynników.
Pamiętaj o tym, że nie każda z tych funkcji przyda Ci się podczas codziennego użytkowania. Jednak wiele z nich może zdecydowanie ułatwić przygotowywanie wymagających potraw.
Przy wyborze sprzętu myśl przyszłościowo. Zdecydowanie się na zbyt mały piekarnik lub rezygnacja z niektórych funkcji (np. grilla) może zupełnie uniemożliwić Ci przygotowanie pewnych potraw.
Jaki piekarnik do zabudowy wybierzesz? Napisz w komentarzu, na co zwracasz szczególną uwagę przy zakupie takiego sprzętu. 😄