Płyn do płukania stosuje się po to, aby ubrania były bardziej miękkie i miały przyjemny zapach po wyjęciu z pralki. Może on być dodatkiem do kapsułek, jednak zdecydowanie częściej stosuje się go jako osobny produkt. Jednak co zrobić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania z dozownika? Czy jest jakiś szybki sposób na taką usterkę? Czytaj dalej, aby się przekonać!
Zaburzenia z poborem proszku lub płynu do płukania potrafią zdenerwować. W końcu po to korzystasz z pralki, żeby wyjmować z niej czyste i pachnące świeżością ubrania. Czasem może zdarzyć się, że urządzenie wprawdzie pobiera proszek, jednak przegródka z płynem do płukania pozostaje nietknięta – lub wypłukana tylko połowicznie. Co zrobić w takiej sytuacji?
Już spieszę z wyjaśnieniami. Na początku muszę powiedzieć, że niekiedy z taką usterką możesz bez problemu poradzić sobie samodzielnie. 😄 W pierwszym kroku trzeba ją jednak poprawnie zdiagnozować. Przyjrzyjmy się – co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Aby dobrze zdiagnozować wadę urządzenia, warto dowiedzieć się, jak działa pralka.
Sprawdź, co znajdziesz w tej publikacji
Zbyt niskie ciśnienie wody
Płyn do płukania umieszcza się w szufladce dozownika. Do tego podzespołu doprowadzana jest woda, która wypłukuje przegródkę na płyn, a następnie trafia do bębna pralki. Tak przynajmniej powinno to wyglądać…
Problem może pojawić się wtedy, gdy woda podawana jest do pralki pod zbyt niskim ciśnieniem. Tak naprawdę przyczyna takiego stanu rzeczy może być bardzo prozaiczna – może ona leżeć w samym dopływie wody do pralki. Upewnij się, że zawór jest prawidłowo odkręcony (do końca). Sprawdź także, czy wąż nie jest zagięty – powoduje to zaburzenia ciśnienia. 😄
Jeżeli problem nie tkwi w jednym z tych czynników, może okazać się, że to zakamienione sitko w wężu jest tego przyczyną. W przypadku nowszych pralek będziesz mieć do czynienia z dwoma sitkami – jednym przy zaworze, a drugim przy pralce. Odkręć wąż od pralki i umieść go np. nad wanną lub brodzikiem. Jeżeli po odkręceniu zaworu woda płynie normalnie, oznacza to zapchane sitko przy wlocie do pralki. W takiej sytuacji spróbuj je wyjąć i przeczyścić. A gdy woda już w tym momencie płynie ze słabym ciśnieniem – to najprawdopodobniej wina leży w zaworze lub w sitku pomiędzy zaworem a wężem.
Pomogło? Jeżeli nie, to koniecznie czytaj dalej. 😄
Zabrudzenia w dozowniku
Druga przyczyna problemu z pobieraniem płynu do płukania leży w zabrudzeniach w okolicach dozownika pralki. Może tak się stać zwłaszcza wtedy, gdy nie dbasz o poprawne i regularne czyszczenie urządzenia.
To właśnie w okolicach szufladki odkłada się najwięcej proszku i płynu do płukania. Niepoprawnie spłukany – zamienia się w gęstą papkę, która zaburza drożność urządzenia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do pojawienia się pleśni oraz grzybów. Jeżeli widzisz zabrudzenia (osad lub szlam) po otwarciu szufladki, to najprawdopodobniej właśnie to jest przyczyną. W takiej sytuacji wyjmij szufladkę i dokładnie ją wymyj. Zajrzyj do instrukcji pralki – może się okazać, że ten plastikowy element możesz wygodnie wyczyścić w zmywarce, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu. Koniecznie dokładnie wymyj także plastikową obudowę szufladki – tę część, która została w pralce.
Otwierając i zdejmując szufladkę sprawdź także dyszę dozownika. Może się okazać, że także ona uległa zakamienieniu, przez co ma problemy z poprawnym przepłukaniem przegródki na płyn do płukania tkanin.
Za dużo płynu do płukania
Choć taka porada może się wydawać trywialna, to koniecznie upewnij się, czy wlewasz do pralki odpowiednią ilość płynu do płukania. Jeżeli wlejesz go za dużo (w stosunku do wsadu oraz ustawionego programu prania), może nie wypłukać się. W takiej sytuacji problem nie leży w pralce, tylko w nieprawidłowej obsłudze. 😄
Oczywiście możesz to łatwo sprawdzić – po prostu przy następnym praniu przyłóż się do odmierzenia odpowiedniej dawki. Często robienie tego “na oko” może nie być najlepszym rozwiązaniem. 😄
Uszkodzony elektrozawór
Kolejną przyczyną tego, że pralka nie pobiera płynu do płukania jest uszkodzony elektrozawór. W zależności od pralki może to być elektrozawór dwu- lub trójdrożny. Jeżeli ulegnie on uszkodzeniu, może to skutkować problemami z pobieraniem wody z konkretnej przegródki w pralce (jedna z dróg nie będzie funkcjonować prawidłowo).
Wymiana elektrozaworu nie jest bardzo skomplikowana. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością demontażu blatu górnego urządzenia. Jeżeli nie masz w tym doświadczenia – zdecydowanie warto wezwać fachowca do pomocy.
Czy regularne czyszczenie pralki może pomóc w popularnych problemach z pralką? Oczywiście, że tak. 😄 Pozostałości po proszku czy płynie do płukania często zatykają przewody, utrudniając pracę pralki. W związku z tym zanim zdecydujesz się na wezwanie fachowca, upewnij się, czy problem nie leży właśnie w tej kwestii (podobnie jak wtedy, gdy pralka nie pobiera wody). Koniecznie sprawdź także, czy nic innego nie zaburza ciśnienia wody w pralce.
Mam nadzieję, że powyższe porady pomogły Ci w zdiagnozowaniu problemu. Koniecznie daj znać, jak poszło z naprawą. 😄